Wszyscy, którzy mają już prawo do świadczenia wychowawczego, popularnie zwanego 500+, albo nabędą je do końca 2021 r., wciąż mogą aktywować Polski Bon Turystyczny. Warto, bo można nim częściowo pokryć koszty kolonii lub obozu.

– Nawet 80–90 proc. płatności za wyjazdy dla dzieci i młodzieży jest dokonywanych z wykorzystaniem bonu – mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Wsparcie wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności można otrzymać więcej – w sumie 1000 zł. Bony przysługują niezależnie od sytuacji majątkowej tak jak 500+. Są wolne od podatku i nie wlicza się ich do wysokości dochodu.

Ważne jest, żeby usługi turystyczne były świadczone w Polsce. Jeśli impreza obejmie jakiś zagraniczny element, np. zwiedzanie czeskiej Pragi, nie będzie można skorzystać z bonu. Ma on bowiem wspomagać wyłącznie polską branżę turystyczną. Nie można go również wykorzystać w portalach rezerwacyjnych.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania puli 500 zł. Jeśli usługa hotelarska lub impreza turystyczna przekracza wartość bonu, brakującą część należy dopłacić z własnej kieszeni.

Aby otrzymać bon, nie trzeba składać wniosku. Wystarczy go aktywować.

– Jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce „Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny", a następnie „Mój bon" – wyjaśnia Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Potem pozostaje tylko podanie numeru telefonu komórkowego i aktualnego adresu e-mail. B

Bon, w formie 16-cyfrowego numeru, rodzic otrzyma za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. W chwili aktywacji bonu zostanie nadany również kod obsługi płatności. Rodzic otrzyma go e-mailem. Będzie potrzebny, by dokonać płatności. Aby ją potwierdzić, trzeba będzie wykonawcy usługi podać kolejny kod, który rodzic otrzyma esemesowo.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Po zalogowaniu na platformę PUE ZUS może się jednak okazać, że zakładka „Polski Bon Turystyczny" nie wyświetla się. Należy wówczas sprawdzić, czy bon nie został przypisany drugiemu rodzicowi.

– Jeśli bon nie wyświetla się osobie, której przyznano świadczenie wychowawcze na nowy okres zasiłkowy, warto sprawdzić, czy zakładka „Polski Bon Turystyczny" nie jest widoczna u osoby, której przyznano świadczenie wychowawcze na poprzedni okres zasiłkowy (2019/2021). System teleinformatyczny PUE ZUS nie przewiduje możliwości przypisania świadczenia w formie bonu w pełnej wysokości obu rodzicom jednocześnie, te dane nie mogą zatem zostać automatycznie uaktualnione – wyjaśnia Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), która obsługuje bony.

Jeśli na profilu żadnego z rodziców nie ma bonu, a rodzina spełnia warunki przyznania świadczenia, należy złożyć wniosek do POT. W wersji papierowej lub poprzez platformę PUE. Wnioski papierowe należy wysłać na adres ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka. Wzór wniosku dostępny jest na stronie bonturystyczny.polska.travel.