Czas na wakacyjne podróże. W czasach pandemii przepisy zmieniają się bardzo często. Warto więc śledzić stronę MSZ, by uniknąć kłopotów.

Po pierwsze, przed podróżą zarejestruj się w systemie Odyseusz. Dzięki temu MSZ będzie mógł się z tobą skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

Czytaj także:

Wakacje autem w czasie pandemii: na co uważać i co warto wiedzieć

Pandemiczne wczasy wymagają czujności

Dwa paszporty zamiast jednego

Wakacje 2021: uwaga na zagraniczne mandaty

Wielu z nas za miejsce docelowe wybiera Chorwację. Sytuacja epidemiczna w tym kraju obecnie jest stosunkowo dobra, więc chorwackie władze – chcące przyjmować turystów – łagodzą kolejne obostrzenia.

W całym kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym na promach i w taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. na pocztach i dworcach, w bankach i kantorach), punktach usługowych (np. w salonach fryzjerskich i kosmetycznych itp.).

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Osoby przekraczające granicę państwową Republiki Chorwacji mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

Wśród kategorii osób zwolnionych z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu znajdują się m.in: osoby, które przyjeżdżają bezpośrednio z krajów lub regionów państw UE/Schengen i krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen, które znajdują się na tzw. zielonej liście. Zwolnione są także osoby zaszczepione, ozdrowieńcy czy dzieci, które nie ukończyły 12 lat.

Po tranzycie do Chorwacji przez inne państwa i regiony należy wykazać, że podróż odbyła się bez zbędnego zatrzymywania (np. noclegów, zwiedzania, posiłków w restauracjach).

Jak to udowodnić? Zalecane jest zbieranie paragonów ze stacji benzynowych – jest na nich widoczna data i godzina (pierwsze, choćby symboliczne, tankowanie powinno się odbyć tuż przed opuszczeniem terytorium RP).

Obywatele RP przybywający do Chorwacji spoza UE (np. z Czarnogóry, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny) mogą przekroczyć granicę państwową Republiki Chorwacji, jeśli: okażą nie starszy niż mający 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

Pomoże także zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki stosowanych w krajach UE (preparaty Pfizer, Moderna, Astra Zeneca, Gamaleya/Sputnik V, Sinopharm) albo zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki jednodawkowej (Janssen/Johnson&Johnson), o ile upłynęło 14 dni od przyjęcia tej jednej dawki.

Na wjazd mogą też liczyć osoby, które przeszły Covid-19 i przyjęły co najmniej pierwszą dawkę szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni (zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki).