[b]Co to są rzeczy oznaczone co do gatunki i tożsamości?[/b]
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8A83D8EDC1D1A0B7F28C502DEC44BC97?id=70928]Kodeks cywilny[/link] często posługuje się pojęciami rzeczy oznaczonych co do gatunku i co do tożsamości. Określenia te jednak nie są tam sprecyzowane. Ich wyjaśnienie pozostawione zostało dla doktryny (nauki prawa) i orzecznictwa.
Rzeczy oznaczone co do gatunku (rodzaju) oznaczone są według cech rodzajowych, właściwych dla większej liczby przedmiotów. Rzeczy oznaczone według tożsamości oznaczone są według cech indywidualnych, właściwych tylko dla jednego przedmiotu.
W doktrynie pojawia się również wyjaśnienie mówiące o tym, że rzeczy indywidualnie oznaczone nie dają się zamienić na inną rzecz, natomiast rzeczy oznaczone gatunkowo są zastępowalne.
[b]Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 18 grudnia 1973 r. (sygn. IV CR 55/78) wyjaśnia[/b], że ocena, czy rzecz jest oznaczona tylko co do gatunku, czy tylko co do tożsamości, zależy od woli stron, oświadczonej wyraźnie lub w sposób dorozumiany. Rozstrzyga tu sposób określenia (stopień dokładności, wyodrębnienia) przedmiotu świadczenia. Gatunek może być określony także przez wskazanie cech dla danego gatunku właściwych.