Komercyjne testy na koronawirusa - projekt rozporządzenia ministra zdrowia

Komercyjne badania na koronawirusa nie mogą stanowić więcej niż 30 proc. wykonywanych w laboratorium – przewiduje projekt rozporządzenia.

Publikacja: 11.05.2020 07:34

Komercyjne testy na koronawirusa - projekt rozporządzenia ministra zdrowia

Foto: Adobe Stock

Resort zdrowia chce mieć kontrolę nad laboratoriami wykonującymi badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2, również tymi komercyjnymi. I w projekcie rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego laboratorium Covid precyzuje zasady testowania, dokumentowania i kontroli. Uściśla też, w jaki sprzęt i aparaturę medyczną ma być wyposażona jednostka wpisana do wykazu laboratoriów Covid.

Żeby znaleźć się w rejestrze, laboratorium będzie musiało spełnić wiele kryteriów. Próbki badań laboratoryjnych w diagnostyce SARS-CoV-2 zweryfikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), a jeśli weryfikacja przebiegnie niepomyślnie, laboratorium zaś nie wdroży działań naprawczych, zostanie wykreślone z wykazu laboratoriów Covid. Ponowny wpis będzie mogło uzyskać dopiero po trzech miesiącach od wykreślenia i po pozytywnej weryfikacji przez NIZP-PZH.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama