Bezpłatne leczenie Polaków w Unii

Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci pieniądze za specjalistyczny zabieg wykonany za granicą

Publikacja: 12.03.2011 03:46

Bezpłatne leczenie Polaków w Unii

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Zwrotu kosztów leczenia w innym kraju Unii Europejskiej może dochodzić w NFZ każdy ubezpieczony. Takie prawo daje mu art. 25 ust. 1 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Aby jednak chory mógł się upomnieć o swoje należności za zagraniczną operację lub badanie diagnostyczne, musi przed wyjazdem dostać  na to zgodę NFZ. W tym celu powinien złożyć do właściwego oddziału wojewódzkiego wniosek, uzasadniając, dlaczego musi przejść zabieg za granicą.

Nawet jeśli NFZ zgodzi się na wyjazd, zwróci koszty zagranicznego zabiegu do wysokości jego wartości w Polsce. Różnicę w cenie pacjent  będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Przepisy ustawy zdrowotnej, mimo ograniczeń finansowych, dają chorym możliwość ominięcia długich kolejek w Polsce na zabiegi typu usunięcie zaćmy czy rekonstrukcja stawu biodrowego. Pacjent może pojechać na operację  np. do Niemiec, pod warunkiem  że tamtejsi  lekarze będą w stanie szybciej ją przeprowadzić. Wtedy NFZ może się zgodzić na wyjazd i zwrócić częściowo koszty operacji.

Takie powody zagranicznych operacji popiera także Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Na terenie Wspólnoty zasady leczenia reguluje bowiem rozporządzenie Rady EWG nr 1408/71 dotyczące stosowania systemów zabezpieczenia społecznego pracowników i osób pracujących na własny rachunek oraz członków ich rodzin. Na bazie jego przepisów ETS w wyroku Muller-Faure/Van-Riet orzekł, że jeśli chory w swoim kraju musi długo czekać na zabieg, może mu się poddać w innym państwie członkowskim. Następnie ma prawo dochodzić zwrotu kosztów leczenia od właściwej instytucji.

Co więcej, oprócz samych kosztów operacji NFZ może zwrócić zainteresowanemu także opłatę za dojazd do zagranicznej  kliniki czy szpitala. Pozwala na to polska ustawa zdrowotna. Wskazuje ona, że NFZ zapłaci choremu za transport najtańszym środkiem komunikacji,  jeśli przewidywane koszty leczenia w innym państwie są wyższe niż opłaty za transport i kurację w Polsce.

ETS ponadto zauważa, że  zainteresowanym należy się zwrot kosztów pobytu w  zagranicznym sanatorium. W jednym z orzeczeń sędziowie uznali, że koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem w uzdrowisku są integralną częścią procesu leczenia.

Zobacz tematy:

Twoje prawo

»

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku