Reklama

Szczepienia w aptekach: cienka granica między reklamą a informacją

Żeby nie naruszyć zakazu reklamy, apteka prowadząca szczepienia przeciwko Covid-19 powinna być oznaczona tak samo, jak punkt szczepień.

Publikacja: 21.07.2021 07:22

Szczepienia w aptekach: cienka granica między reklamą a informacją

Foto: Adobe Stock

Hasła „Tutaj szczepią bezboleśnie" czy „U nas szczepią najlepsi farmaceuci" nie mogą zachęcać do skorzystania ze szczepienia przeciw koronawirusowi z Wuhanu w aptece. Naruszają bowiem art. 94a ust. 1 prawa farmaceutycznego, który mówi, że reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności jest zabroniona, ale informacja o lokalizacji i godzinach pracy nie stanowi reklamy.

Żeby uniknąć przypadków, jakie miały miejsce przy wprowadzaniu nieodpłatnych leków dla seniorów 75+ czy kobiet w ciąży, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zapytała głównego inspektora farmaceutycznego o to, jakimi oznaczeniami powinny posługiwać się apteki ogólnodostępne przeprowadzające szczepienia.

„Umieszczenie oznaczeń zgodnych z wytycznymi dotyczącymi organizacji Punktów Szczepień Powszechnych nie stanowi naruszenia zakazu reklamy aptek i ich działalności określonego w art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne" – orzekł GIF w odpowiedzi na pytanie prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej.

Prezes NRA chciała wiedzieć, w jaki sposób farmaceuci mogą informować o możliwości szczepień, tak by nie naruszać przepisu zakazującego reklamowanie aptek. W przeszłości zdarzało się bowiem, że część właścicieli sieci aptecznych wykorzystywała np. informację o tym, że apteka honoruje kartę dużej rodziny, by w ten sposób zareklamować swoją placówkę.

Tym razem GIF wyraźnie zaznaczył, że w oznaczeniu o prowadzonym punkcie szczepień nie może być żadnych znaków wartościujących ani znaków graficznych, które zachęcałyby do skorzystania z usług i oferty apteki.

Reklama
Reklama

– GIF wytrącił z ręki argument przeciwnikom zakazu reklamy, którzy twierdzą, że zakaz pozbawia możliwości informowania. Doprecyzowuje też, że informacja o tym, że dana apteka wykonuje szczepienia przeciw Covid-19, musi być informacją, a nie zakamuflowaną reklamą. Jeśli ktoś napisze: „Tutaj szczepią najlepiej", to naruszy zakaz reklamy. Wcześniej niektórzy właściciele sieci aptecznych próbowali naruszyć zakaz przy okazji „informowania" o możliwości nabycia nieodpłatnych leków dla kobiet w ciąży czy nieodpłatnych leków dla seniorów po 75. roku życia – mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA. – Zaskakujące, że to, co jest jasne dla przeciętnego odbiorcy, jest trudne do zrozumienia dla wielkich podmiotów. Im większa sieć i drożsi prawnicy, tym trudniej im zrozumieć różnicę między informowaniem a reklamą – dodaje Marek Tomków.

Do Narodowego Programu Szczepień przystąpiło już blisko 0,5 tys. aptek, a o wpis do wykazu placówek wykonujących szczepienia starają się kolejne. Do szczepień przeszkolono już ok. 9 tys. aptekarzy.

Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Spadki i darowizny
Czy darowizna sprzed lat liczy się do spadku? Jak wpływa na zachowek?
Internet i prawo autorskie
Masłowska zarzuca Englert wykorzystanie „kanapek z hajsem”. Prawnicy nie mają wątpliwości
Prawo karne
Małgorzata Manowska reaguje na decyzję prokuratury ws. Gizeli Jagielskiej
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama