Aby pacjent mógł w ogóle dostać w aptece lek refundowany przepisany na recepcie, musi wiedzieć, że powinna ona spełniać warunki określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 marca 2012 r. o receptach lekarskich (DzU z 2012 r., poz. 260). Na recepcie opatrzonej unikalnym numerem nadawanym przez oddział NFZ muszą się znaleźć dane pacjenta, dane lekarza, który ją wystawił, a także dane placówki służby zdrowia oraz dokładne informacje o leku.

Chory powinien od razu sprawdzić, czy lekarz właściwie wypisał dane placówki. Chodzi tu o dane szpitala, przychodni lub gabinetu lekarskiego, czyli nazwę, adres, telefon i REGON lub imię i nazwisko lekarza jako właściciela gabinetu. Ponadto jako osoba uprawniona do wystawiania recepty lekarz musi wskazać na niej swoje imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu. Oprócz tego powinien się podpisać. Imię i nazwisko na pieczątce muszą zgadzać się z własnoręcznym podpisem, ponieważ różniące się informacje mogą świadczyć o tym, że recepta została sfałszowana, a farmaceuta może podważyć jej wiarygodność.

Ponadto recepta musi zawierać prawidłowe informacje o pacjencie: PESEL, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia także wiek, adres zamieszkania z kodem pocztowym bez skrótowych nazw miejscowości, identyfikator oddziału wojewódzkiego NFZ, do którego przypisany jest pacjent, oraz kod, czyli adnotację o dodatkowych uprawnieniach chorego, np. CN – informuje o tym, że kobieta jest w ciąży. Co więcej, chory powinien także dokładnie sprawdzić, czy na recepcie zostały wypisane wymagane przepisami informacje o leku, czyli jego nazwa, liczba opakowań i rodzaj odpłatności za lek.

Nawet gdy lekarz nieprawidłowo wypełnił receptę, a chory nie zauważył tego, w pewnych wypadkach może w aptece domagać się jej zrealizowania. Aptekarz poprawi niektóre dane na niewyraźnej recepcie. Jeśli lekarz pomylił np. PESEL chorego, to farmaceuta ma prawo na podstawie dowodu osobistego pacjenta przekreślić błąd, wpisać numer jeszcze raz i postawić swoją parafkę. Pewna kategoria danych sprawia jednak, że recepta jest nieważna. Chodzi tu o brak informacji o lekarzu, który ją wystawił, czy daty jej sporządzenia. Bez tych danych chory nie wykupi leku. Tak samo będzie, gdy pieczątka placówki jest zamazana.