W wystąpieniu do ministra zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich podnosi, iż zatrudnianie kapelanów szpitalnych i organizowanie posług religijnych w zakładach opieki zdrowotnej jest regulowane w wielu aktach normatywnych regulujących stosunki państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi. Chodzi tutaj m.in. o podpisany w 1993 r. konkordat ze Stolicą Apostolską.
Konkordat przewiduje, iż „Rzeczpospolita Polska zapewnia warunki do wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych osobom przebywającym w zakładach penitencjarnych, wychowawczych, resocjalizacyjnych oraz opieki zdrowotnej i społecznej". Osoby przebywające w takich zakładach mają mieć zapewnioną możliwość uczestniczenia we mszy św. w niedziele i święta oraz katechizacji i rekolekcjach, a także korzystania z indywidualnych posług religijnych.
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwraca także uwagę na Konstytucję, która zapewnia każdemu wolność sumienia i religii, z której wynika prawo do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajduje.
Zapisy na ten temat zawiera także ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który stanowi, iż „pacjent przebywający w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumienia przepisów o działalności leczniczej ma prawo do opieki duszpasterskiej".
Ponadto rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej przewiduje wynagrodzenie dla kapelana szpitalnego, co zdaniem RPO, jednoznacznie świadczy, iż intencją autorów tego aktu prawnego jest przyznanie wskazanym jednostkom prawa do ich zatrudniania i wynagradzania.