Wczoraj Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli nocnych przychodni w kilku województwach. O niedociągnięciach w ich działaniu było głośno w marcu 2015 r., zwłaszcza w województwie łódzkim.
NIK ustaliła, że część skontrolowanych placówek w ogóle nie utworzyła zespołów dyżurujących, mimo że zadeklarowała to, podpisując kontrakt z NFZ, np. sp ZOZ w Międzyrzeczu. Tym samym lekarzy i pielęgniarek, którzy rzekomo mieli dyżurować, nie było na miejscu. Zespołów dyżurujących było za mało w ponad 30 proc. kontrolowanych miejscowości.
Osoby zgłoszone do NFZ jako gotowe do nocnej pomocy pracowały w tym samym czasie w zupełnie innym miejscu, m.in. w szpitalu na oddziale dziecięcym.
Nagminną praktyką jest dyżurowanie lekarzy pod telefonem. A to jest niezgodne z wymaganiami zawartymi w zarządzeniach NFZ. W Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach miały według umowy być trzy zespoły dyżurujące. W rzeczywistości na miejscu było dwóch lekarzy i jedna pielęgniarka, a dwóch pozostałych przebywało pod telefonem w domu.
NIK zwraca też uwagę, że lokalizacja nocnych i świątecznych poradni w kraju jest niedostosowana do potrzeb pacjentów. Ci mają w ogóle problem z dotarciem w nocy do przychodni, jeśli nie posiadają własnego samochodu. ZOZ w Nidzicy, owszem, jest umieszczony 100 m od przystanku autobusowego, ale po godz. 18, kiedy nocna przychodnia dopiero jest otwierana, nie jeździ tam żaden autobus.