Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało pakiet rozporządzeń do uchwalonej w lipcu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Projekty dotyczą regulaminów studiów na uczelniach, studiów i stypendiów doktoranckich oraz organizacji i trybu realizacji zadań przez Konwent Rzeczników.
Zgodnie z pierwszym projektem szkoły wyższe w regulaminach studiów będą musiały określić warunki uczestniczenia uzdolnionych uczniów w zajęciach uczelnianych. Umożliwi to wybitnej młodzieży szkolnej poszerzenie wiedzy na uniwersytetach czy politechnikach. Nowością będzie uwzględnienie w regulaminach warunków przenoszenia i uznawania osiągnięć studenta z innej uczelni lub np. z innego wydziału tej samej szkoły wyższej. Oprócz tego akty te będą określać prawa i obowiązki studentów związane z organizacją i tokiem studiów oraz sposób informowania ich o wynikach egzaminów i zaliczeń.
Zmiany czekają także doktorantów. Nowe rozporządzenie nie reguluje już trybu zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej.
Teraz taki dodatek będzie przyznawać uczelnia zgodnie ze swoim regulaminem. Zwiększono też liczbę stypendiów, które nie będą uniemożliwiać doktorantowi otrzymania stypendium za wybitne osiągnięcia.
Według ostatniego projektu Konwent Rzeczników, złożony z 16 uczelnianych rzeczników dyscyplinarnych powołanych przez ministra nauki, zajmie się dobrymi praktykami na uczelniach. Ma opiniować kwestie etyki zawodowej i przygotowywać opracowania dla kadry naukowej dotyczące dobrych praktyk pracy akademickiej. Gremium to ma się spotykać co najmniej dziesięć razy w roku.