Książeczka zdrowia dziecka wszędzie będzie wyglądała tak samo. Takie zmiany wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Przewiduje ona ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej. Wszystkie wzory będzie określał minister zdrowia w rozporządzeniu w porozumieniu z samorządem lekarzy, samorządem pielęgniarek i samorządem diagnostów laboratoryjnych.

Teraz nie wszystkie przychodnie i szpitale zakładają książeczki zdrowia dzieciom. A jeśli już, to posługują się różnymi wzorami, co sprawia, że funkcjonują różne dokumenty.

O wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka jako dokumentu państwowego od 2012 r. zabiegał rzecznik praw dziecka. Występował w tej sprawie m.in. do ministra zdrowia i do sejmowej Komisji Zdrowia. Zdaniem Marka Michalaka określenie książeczki jako rodzaju dokumentacji medycznej pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. Z kolei wskazanie elementów, które powinna zawierać, ujednolici wpisywane do niej informacje.

podstawa prawna: nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta DzU z 13 sierpnia 2015 r., poz. 1163