Wyścig polityczny, którego celem jest objęcie 53 przeznaczonych dla Polski mandatów w Parlamencie Europejskim, trwał w najlepsze. Jakkolwiek nie widać było tego na pierwszy rzut oka — plakatów jest bowiem o wiele mniej, niż przy wyborach samorządowych i parlamentarnych — kampania dotarła ostatecznie do końca. Jakkolwiek frekwencja w wyborach europejskich nie należy do najwyższych (patrz: grafika niżej), tak w niedzielę 9 czerwca Polacy zdecydują, komu powierzą rolę reprezentantów naszego kraju w Europie. Zastanówmy się więc, jak i gdzie oddać ważny głos oraz czy możliwa jest jeszcze zmiana miejsca głosowania. Warto też przypomnieć o obowiązywaniu ciszy wyborczej.
Frekwencja w wyborach do PE
Czytaj więcej
To ostatni moment dla cudzoziemców na dopełnienie formalności, które umożliwią im udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Osoby z podwójnym paszportem mogą głosować tylko w jednym kraju.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Gdzie głosujemy w wyborach europejskich?
Tak jak w przypadku wszystkich wyborów w Polsce, głosowanie w wyborach europejskich nie jest obowiązkowe, a oddać w nich głos mogą obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej. Polacy głosować mogą w obwodowych komisjach wyborczych, tożsamych z komisjami w wyborach samorządowych i do Sejmu oraz Senatu, a właściwych według miejsca zameldowania lub zamieszkania — informację o obwodowych komisjach, obejmujących dane obszary, znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
Sprawdzić obwód oraz adres komisji, w której będziemy głosować, możemy online za pomocą aplikacji mObywatel oraz stacjonarnie w urzędzie gminy. Są to dane Centralnego Rejestru Wyborców. Domyślną komisją jest ta, w której obwodzie jesteśmy zameldowani — ten stan rzeczy można jednak zmienić. Zmiana stałego miejsca głosowania poprzez przepisanie się do innego spisu wyborców jest możliwa na co najmniej 5 dni przed datą wyborów — tak więc, termin na zmianę stałego miejsca głosowania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego już minął.