Adwokat Radosław Baszuk wyjaśnia, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego, usprawiedliwiona nieobecność chorobowa świadka, ewentualnie osoby podejrzanej w procesie karnym czy w procesie karnym przed komisją wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie wystawionego przez lekarza sądowego.
- Czyli krótko mówiąc, jestem wezwany jako świadek albo podejrzany, tak w procedurze stricte karnej czy w procedurze przed komisją śledczą, mam przedstawić zaświadczenie lekarza sądowego, które to zaświadczenie będzie potwierdzało niemożliwość stawienia się na wezwanie — dodaje Radosław Baszuk.
Przypadek Zbigniewa Ziobry
- Jeśli Zbigniew Ziobro jest poważnie chory onkologicznie i leczony chemioterapią to należy uznać jego udział w jakimkolwiek postępowaniu za niemożliwy. Jeśli tak nie jest, to trzeba się przyjrzeć zwolnieniom lekarskim przedstawianym przez b. ministra sprawiedliwości – mówi Rz, adwokat Maciej Gutowski.
Czytaj więcej
Sugestie, że choroba Zbigniewa Ziobry to ustawka, sugerują, że nie chodzi o prawdę, ale o zemstę - stwierdził w Radiu ZET polityk Suwerennej Polski Patryk Jaki i zapowiada pozwy.
Zaświadczenie od lekarza
Lekarz sądowy ma wydać zaświadczenie, że dana osoba nie może stawić się na czynność przesłuchania, posiedzenie, rozprawę, nie może stawić się przed komisją śledczą z uwagi na stan zdrowia. Ustawa o lekarzu sądowym precyzuje jednak niektóre sytuacje i odstępstwa od głównych reguł. I tak, jeżeli stan zdrowia uczestnika postępowania uniemożliwia stawienie się na badanie, lekarz sądowy przeprowadza badanie i wydaje zaświadczenie w miejscu pobytu tej osoby.