Rząd przyjął projekt o zamrożeniu cen energii w 2024 roku

Projekt ustawy odchodzącego gabinetu jest zagrywką pod nową większość i ma nikłe szanse na uchwalenie – mówią eksperci.

Publikacja: 21.11.2023 19:36

Rząd przyjął projekt o zamrożeniu cen energii w 2024 roku

Foto: Adobe Stock

Komisja Europejska umożliwiła państwom członkowskim przedłużenie udzielania wsparcia finansowego w postaci pokrycia części kosztów energii do 30 czerwca 2024 r.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła zakłada zamrożenie cen prądu przez cały przyszły rok. Czy to zgodne z prawem?

– W naszej ocenie tak – twierdzi Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Radca prawny Kacper Skalski uważa, że rząd chce wprowadzić zamrożenie cen energii na cały przyszły rok, by zapewnić ich stabilność dla odbiorców. Ze specyfiki rynku wynika, że energia jest kontraktowana w cyklach rocznych.

– Jeśli przepisy wprowadzone przez Brukselę pozwalają udzielić wsparcia przez pół roku, a następnie zostaną przedłużone na cały rok, to nie widzę powodu, by ktoś podnosił niezgodność wprowadzonej regulacji, jeśli będzie ona spełniać pozostałe przesłanki – uważa mec. Skalski, dodając, że spodziewa się, że także w 2024 r. Bruksela przedłuży możliwość udzielenia wsparcia z 6 do 12 miesięcy. Przypomina, że także w zeszłym roku były wątpliwości i protesty związane z limitami cen energii, ale ostatecznie nie słychać, by ktoś zakwestionował ważność tych przepisów i z tego, co wiadomo, wszystkie spółki podporządkowały się przepisom tej regulacji.

Czytaj więcej

Zamrożenie cen prądu: będą wyższe limity dla Kowalskich, firmy zapłacą mniej

Wojciech Kukuła, starszy prawnik w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, mówi, że projekt ustępującego Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie jest jeszcze publicznie dostępny, nie sposób więc szczegółowo go ocenić.

– Niezależnie od tego w takim kształcie ma niskie szanse na przyjęcie przez nową większość sejmową i na pewno będzie jeszcze przedmiotem zmian. Ruch MKiŚ jest więc raczej elementem bieżącej rozgrywki politycznej i próbą postawienia nowego rządu w złym świetle – mówi Wojciech Kukuła. Jak uważa, długofalowym sposobem na utrzymanie cen prądu w ryzach musi być szybkie zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym, a nie poleganie na mrożeniu cen.

Grzegorz Onichimowski, były prezes Towarowej Giełdy Energii i doradca energetyczny Instytutu Obywatelskiego, zdradził w ubiegłym tygodniu podczas konferencji Forum Energii, że po dojściu do władzy koalicji większościowej na sześć miesięcy może zostać wyznaczona schłodzona cena (prawdopodobnie wyższa o 20–25 proc. od ostatniej zamrożonej ceny), a tym czasie wprowadzony zostanie na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek sprzedaży energii poprzez giełdę energii. Nowy rząd będzie przyglądać się spółkom i górnictwu, by po analizie pracować nad długofalowymi rozwiązaniami. Według Grzegorza Onichimowskiego to samorządy muszą decydować o polityce energetycznej na swym terenie, m.in. przez partnerstwo publiczno-prywatne, i to burmistrz lepiej policzy, ile ma kosztować ciepło w jego mieście, a nie Urząd Regulacji Energetyki.

W ramach „Stu konkretów na pierwsze sto dni rządów” Koalicja Obywatelska planowała zamrozić ceny gazu w 2024 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych (np. dla szkół, przedszkoli czy szpitali) na poziomie cen z 2023 r., zatem bez mrożenia cen energii małym i średnim firmom.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Komisja Europejska umożliwiła państwom członkowskim przedłużenie udzielania wsparcia finansowego w postaci pokrycia części kosztów energii do 30 czerwca 2024 r.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła zakłada zamrożenie cen prądu przez cały przyszły rok. Czy to zgodne z prawem?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości