Palenie byle czym przedłużone o kolejne miesiące

Do końca kwietnia 2023 r. w Polsce nie będą obowiązywały żądne standardy jakości paliwa stałego. Rząd ma przedłużyć ważność rozporządzenia z sierpnia br. pozwalającego na handel i spalanie węgla niskiej jakości. W tym także tego zanieczyszczonego szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Publikacja: 25.10.2022 08:45

Palenie byle czym przedłużone o kolejne miesiące

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie ma wejść w życie 27 października 2022 r. Projekt rozporządzenia Minister Klimatu i Środowiska w tej sprawie trafił właśnie do komisji prawniczej Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nim odstępuje się na okres do końca kwietnia d stosowania przepisów wydanych na podstawie art. 3a ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania, jakości paliw.

Czytaj więcej

KE wzywa Polskę ws. dostępu do sądów dla walczących o czyste powietrze

- W zaistniałej sytuacji geopolitycznej, wobec konfliktu za wschodnią granicą kraju wpływającego na zmianę warunków zaopatrzenia w paliwa stałe,  zagrażającej bezpieczeństwu energetycznemu, mając na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a także komfortu cieplnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowano projekt rozporządzenia ustanawiający odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu paliw z przeznaczenie do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW – twierdzo resort klimatu.

Zgodnie z uzasadnieniem, w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, powodujących utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażających bezpieczeństwu energetycznemu Rzeczypospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu, może, w drodze rozporządzenia, na czas oznaczony nie dłuższy niż 24 miesiące, odstąpić od stosowania wymagań określonych w przepisach. Przy czym rozporządzenie takie nie podlega konsultacjom społecznym. 

- Tym samym, jeżeli zimą poczujemy, że jakość powietrza będzie znów fatalna, będzie widomo, dlaczego. Wszystkie te szkodliwe substancje pomieszane z węglem trafią do pieców – alarmuje Piotr Siegiej z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Obecna wyjątkowa sytuacja wpływa bezpośrednio na rynki energetyczne, co powoduje ryzyko braku możliwości nabycia przez obywateli węgla opałowego, co może się przyczynić do wzrostu ubóstwa energetycznego – czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez ministerstwo klimatu. Wydanie rozporządzeni, pozwoli w krótkim czasie obniżyć cenę surowca i poprawi dostępność węgla dla m.in. gospodarstw domowych.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie