Rozporządzenie ma wejść w życie 27 października 2022 r. Projekt rozporządzenia Minister Klimatu i Środowiska w tej sprawie trafił właśnie do komisji prawniczej Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nim odstępuje się na okres do końca kwietnia d stosowania przepisów wydanych na podstawie art. 3a ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania, jakości paliw.
Czytaj więcej
Komisja Europejska wydała tzw. uzasadnioną opinię (Reasoned Opinion) skierowaną do polskiego rząd...
- W zaistniałej sytuacji geopolitycznej, wobec konfliktu za wschodnią granicą kraju wpływającego na zmianę warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, zagrażającej bezpieczeństwu energetycznemu, mając na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a także komfortu cieplnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowano projekt rozporządzenia ustanawiający odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu paliw z przeznaczenie do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW – twierdzo resort klimatu.
Zgodnie z uzasadnieniem, w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, powodujących utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażających bezpieczeństwu energetycznemu Rzeczypospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu, może, w drodze rozporządzenia, na czas oznaczony nie dłuższy niż 24 miesiące, odstąpić od stosowania wymagań określonych w przepisach. Przy czym rozporządzenie takie nie podlega konsultacjom społecznym.
- Tym samym, jeżeli zimą poczujemy, że jakość powietrza będzie znów fatalna, będzie widomo, dlaczego. Wszystkie te szkodliwe substancje pomieszane z węglem trafią do pieców – alarmuje Piotr Siegiej z Polskiego Alarmu Smogowego.