Jestem rolnikiem ryczałtowym. W najbliższym czasie zamierzam dodatkowo rozpocząć działalność w zakresie agroturystyki. Moimi klientami będą przede wszystkim osoby indywidualne, tzn. nieprowadzące działalności gospodarczej. Innej działalności gospodarczej nie prowadzę i nie zamierzam prowadzić. Przewiduję, że zapłatę za świadczone usługi agroturystyki klienci będą mi przekazywać zarówno na rachunek bankowy, jak i gotówką. Czy powinienem zainstalować kasę fiskalną? Czy dla obowiązku jej zainstalowania ma znaczenie, czy z tytułu świadczenia usług agroturystycznych zarejestruję się jako podatnik VAT czynny, czy będę korzystać ze zwolnienia podmiotowego? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W świetle tego przepisu fakt świadczenia usług (np. agroturystycznych) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obliguje więc podatnika do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Do obrotu wykazywanego w ewidencji prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej nie wlicza się kwoty podatku należnego (zob. art. 111 ust. 1a ustawy o VAT).
Minister finansów w rozporządzeniu z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie) zwolnił jednak niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Stosownie do § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2016 r. podatników rozpoczynających po 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Do limitu tego nie wlicza się wartości sprzedaży na rzecz innych podmiotów, w szczególności na rzecz firm.
Uwaga! Na potrzeby stosowania zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia, nie uwzględnia się zrealizowanego lub przewidywanego obrotu z tytułu czynności, o których mowa w poz. 36 i 49 załącznika do rozporządzenia, tj. dostawy nieruchomości oraz dostawy towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (zob. § 3 ust. 4 rozporządzenia).