Wykonywanie masowych szczepień umożliwi farmaceutom, diagnostom laboratoryjnym czy fizjoterapeutom nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, której projekt wrócił do Sejmu po poprawkach Senatu. Zgodnie ze zmienianym art. 21 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, szczepienie przeciw Covid-19, prócz lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, wykonać mogą także fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni, posiadający kwalifikacje do wykonywania szczepień.
– Zgłosiłem się na szkolenie do swojej izby i mam nadzieję, że możliwość wykonywania szczepień przeciw Covid-19 otworzy drogę do szczepień przeciw grypie w aptekach. Nie tylko rozwiąże to problem zachowania zimnego łańcucha dostaw przy transporcie szczepionki z apteki do lecznicy, ale pomoże zwiększyć wyszczepienie przeciw grypie – zauważa Jerzy Przystajko, farmaceuta z Opola, ekspert ochrony zdrowia.
I dodaje, że gdyby w wielu prostych szczepieniach tak jak w krajach zachodnich znieść obowiązek badania lekarskiego przed podaniem (tzw. kwalifikacji do szczepień), farmaceuci mogliby szczepić także przeciwko grypie.
– Tym bardziej że w szczepieniach masowych takie badanie sprowadza się do zmierzenia temperatury i przejścia z pacjentem ze zrozumieniem przez kolejne pozycje kwestionariusza – zauważa Jerzy Przystajko.
A Michał Byliniak wskazuje na stanowisko konsultantów krajowych medycyny rodzinnej i pediatrii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii ws. kwalifikacji do szczepień przeciw Covid-19 rekomendujące, by kwalifikację ograniczyć w do zebrania wywiadu. „Badanie fizykalne powinno być przeprowadzone zawsze w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia" – precyzują w stanowisku specjaliści, dodając, że korzyści z szybkiego zaszczepienia większej liczby osób przewyższają ryzyko warunkowego odstąpienia od badania fizykalnego. Zalecają, by w każdym punkcie szczepień był zestaw przeciwwstrząsowy.
Etap legislacyjny: po poprawkach Senatu