Pakowanie żywności służy jak najdłuższemu utrzymaniu jej świeżości i zmniejszeniu do minimum ryzyka utraty wartości odżywczej. Zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń, ułatwia zachowanie produktu pod pożądaną postacią, wpływa również na przedłużenie okresu przydatności do spożycia. Opakowania to także przestrzeń, na której producent umieszcza informacje o produkcie, co jest istotne dla ponad 70 proc. Polaków. Jak donosi Centrum Badania Opinii Społecznej, 40 proc. naszych rodaków zazwyczaj sprawdza skład kupowanych artykułów spożywczych, a 31 proc. robi to czasami. Niekiedy wybór odpowiedniego opakowania może wpływać na wartości odżywcze produktu – mleko przechowywane w kartonie traci mniej witaminy B2 niż w przezroczystej butelce (witamina B2 wrażliwa jest na promienie słoneczne).
Inteligentne opakowania
Technologia idzie do przodu, a wraz z nią pojawiają się coraz to nowe pomysły na pakowanie i przechowywanie żywności. Cel? Zachowanie jak największej ilości składników odżywczych, poprawa bezpieczeństwa produktu oraz wygoda konsumentów. Jednym ze sposobów przechowywania żywności jest pakowanie jej zmodyfikowaną atmosferą (modified atmosphere packaging – MAP). Metoda ta polega na zastąpieniu powietrza gazem o specjalnym składzie – innymi słowy zmienia się skład gazu pozostającego w kontakcie z żywnością. Kolejnym krokiem jest umieszczenie produktu w temperaturze poniżej 30 st. C, co obniża zawartość tlenu w opakowaniu, niweluje obecność bakterii tlenowych i pomaga zachować odpowiednią wilgotność żywności. Innowacyjną metodą są także systemy opakowań papierowych (np. firmy BASF) zapewniające bezpieczną barierę chroniącą żywność przed pozostałościami oleju mineralnego. Takie opakowania są także niezwykle lekkie, a tym samym łatwe w transportowaniu, chronią również produkt przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz uszkodzeniami.
Wybór opakowania zależy oczywiście od rodzaju produktu, zalecanej temperatury jego przechowywania czy wrażliwości na światło. W produkcji opakowań uwagę zwraca się też na to, by łatwo można było zauważyć ślady jego uszkodzenia, a tym samym uchronić konsumentów przed spożyciem nieświeżej żywności. Warto pamiętać także o tym, że w dzisiejszych czasach aż 54 proc. populacji mieszka w miastach, co sprawia, że kupujemy coraz więcej opakowanej żywności. Dodatkowo każdego roku marnujemy od 95 do 115 kilogramów nadającej się do spożycia żywności na osobę. Odpowiednie przechowywanie znacznie zmniejsza ilość marnowanego pożywienia, a przy tym pozwala oszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Przechowywanie żywności w lodówce