Reklama
Rozwiń

Opinia HFPC ws. zasad refundacji leków na choroby rzadkie: Życie chorych w rękach koordynatorów

HFPC złożyła opinię prawną do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków. Fundacja podkreśla, że proponowana regulacja może w sposób nieproporcjonalny ograniczać konstytucyjne prawa do ochrony życia i zdrowia.

Publikacja: 09.12.2016 12:33

Opinia HFPC ws. zasad refundacji leków na choroby rzadkie: Życie chorych w rękach koordynatorów

Foto: 123RF

Projekt ten przewiduje możliwość powoływania przez Prezesa NFZ specjalnych zespołów koordynacyjnych, które będą m.in. kwalifikowały pacjentów do programów lekowych z wykorzystaniem leków refundowanych oraz podejmowały decyzje o wyłączeniu pacjenta z takiego programu.

W przypadku niektórych leków – z reguły wyjątkowo drogich – takie zespoły koordynacyjne już obecnie funkcjonują. Podstawa prawna ich działalności nie znajduje się jednak w żadnej ustawie, lecz w decyzjach o refundacji niektórych leków oraz wydawanym na ich podstawie obwieszczeniu Ministra Zdrowia o wykazie leków refundowanych. Rozstrzygnięcie podejmowane przez zespoły nierzadko decyduje wręcz o życiu pacjentów, ponieważ tylko w ramach programu lekowego osoba chora może uzyskać dany lek po preferencyjnej cenie. Nabycie leków bez refundacji jest natomiast w bardzo wielu przypadkach całkowicie nierealne, gdyż ich koszt przekracza czasami nawet milion złotych rocznie. Dlatego to niezwykle istotne, aby decyzje w sprawie kwalifikacji do i wyłączania z programu były podejmowane w sposób obiektywny i transparentny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama