Jak co roku, aby legitymacje szkole były ważne, muszą być podstemplowane z tyłu okrągłą pieczęcią szkoły (tzw. legitymacyjną) do 30 września. Legitymacja szkolna, która nie zostanie w ten sposób podstemplowana traci ważność, a jest ona dokumentem umożliwiającym uczniom skorzystanie z wielu ulg, m.in. na przejazdy komunikacją miejską, przejazdy koleją, zakup biletów ulgowych do kina, czy muzeum. itd.
"W tym roku szkolnym i w następnym, w szkole powstałej z przekształcenia lub włączenia gimnazjum do szkoły innego typu, będą funkcjonowały klasy dotychczasowego gimnazjum (w tym roku klasa II i III, w następnym roku klasa III), aż do czasu ich wygaśnięcia. Klasy te funkcjonują na podstawie przepisów dotyczących gimnazjum. Uczniowie wspomnianych klas będą również otrzymywali świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone ich pieczęcią" - wyjaśniła PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.
Jak zaznaczyła, skoro do klas dotychczasowego gimnazjum mają zastosowanie dotychczasowe przepisy dotyczące gimnazjum, to zarówno na świadectwach gimnazjów, jak i legitymacjach, powinna zostać umieszczona pieczęć tychże szkół. "Na legitymacji szkolnej uczniów dotychczasowych gimnazjów ma być umieszczona mała okrągła pieczątka gimnazjum przedłużająca ważność legitymacji na kolejny rok szkolny, czyli do 30 września 2018 r." - podkreśliła.
Dodała, że uczniowie klas gimnazjalnych, mimo, że w tym roku szkolnym klasy te funkcjonują w innym typie szkół np. w szkole podstawowej, powinni posługiwać się legitymacją wydaną przez gimnazjum. "Nie planujemy wymiany tych legitymacji" - wyjaśniła.
Przypomniała, że ważność legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej, w której znajdują się oddziały gimnazjum, powinna być potwierdzona pieczęcią szkoły podstawowej.