Osoby niesamodzielne obejmie nowa forma wsparcia. Gdy opiekunka wyjdzie z ich domu, będą mogli w łatwy sposób wezwać pomoc dzięki systemowi teleopieki.
– Nowoczesne rozwiązania techniczne mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy sytuacji osób starszych w Polsce – przyznaje Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską.
Na razie resort zaplanował przeprowadzenie pilotażu, w ramach którego teleopieką zostanie objętych 300 osób niesamodzielnych zamieszkujących na terenie 32 gmin. Przy wyborze samorządów resort będzie kierował się zróżnicowaniem dochodów gmin, strukturą demograficzną (udział osób starszych w populacji) oraz charakterem gminy (wiejska, miejska, miejsko-wiejska).
Takie rozwiązania funkcjonują już w 25 gminach województwa pomorskiego (m.in. w Gdyni, Sopocie i w Słupsku). W ten sposób wywiązują się z obowiązku opieki, nałożonego ustawą o pomocy społecznej.
Teleopieka to system przywoławczy, który działa 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu i zapewnia natychmiastową pomoc osobie zgłaszającej. W sytuacji zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, lęk, awaria, pożar) wystarczy nacisnąć przycisk alarmowy w formie zegarka bądź wisiorka, aby w ciągu kilku sekund połączyć się z centrum interwencyjnym, które w zależności od sytuacji zapewnia odpowiednią pomoc.