Dzień po decyzji TSUE o karze dla Polski w wysokości 1 mln euro dziennie Bruksela pokazuje zielone światło. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła w czwartek nadzieję na porozumienie z Polską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, który przewiduje dla nas 36 mld euro, i powiedziała, od czego zależy jego akceptacja.
– Jasne zobowiązanie w KPO do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zreformowanie systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcie procesu przywracania usuniętych sędziów – mówiła Ursula von der Leyen.
Czytaj więcej
Kara nałożona przez Trybunał w Luksemburgu nie zamyka drogi do porozumienia Polski w sprawie KPO.
Choć warunki dla akceptacji KPO były znane, to po raz pierwszy szefowa KE powiedziała, jak wyobraża sobie ich spełnienie.
Tylko deklaracja
Wydaje się ono być do wykonania przez premiera, bo chodzi o zobowiązania do reformy zapisane w KPO, a nie o konkretny dowód rozpoczęcia reformy. KPO jest w całkowitej dyspozycji premiera. Jak tylko to zobowiązanie zostanie wpisane, to KE będzie mogła pozytywnie zarekomendować KPO unijnej Radzie, a ta przyjąć go większością głosów. Wtedy Polska mogłaby dostać 4,7 mld euro zaliczki.