Reklama
Rozwiń

Dyscypliny naukowe do zmiany: kultura będzie połączona z religią

Kulturoznawcy są oburzeni włączeniem ich do dyscypliny „nauki o kulturze i religii". Ich zdaniem usunięcie z nazwy słowa „sztuka" nie tylko jest nieuzasadnione, ale także utrudni prowadzenie prac interdyscyplinarnych.

Publikacja: 25.09.2018 07:00

Dyscypliny naukowe do zmiany: kultura będzie połączona z religią

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek pismo w tej sprawie do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina skierowało Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze. Naukowcy zwracają uwagę na to, że choć pod petycją dotyczącą zachowania kulturoznawstwa jako oddzielnej dyscypliny naukowej podpisało się 5 tys. osób, resort nie wziął pod uwagę ich postulatów.

„Przyjęliśmy do wiadomości, iż celem reformy jest radykalne ograniczenie liczby dyscyplin naukowych w ogóle (...) Byliśmy więc skłonni zaakceptować fakt, że polskie badania kulturoznawcze będą odtąd funkcjonować w ramach szerszej kategorii, np. nauk o kulturze" – piszą do ministra w liście, z którego treścią zapoznała się „Rzeczpospolita". Dodają, że są zdziwieni tym, iż ostatecznie w rozporządzeniu doszło do podziału na dwie odrębne dyscypliny: naukę o kulturze i religii oraz naukę o sztuce. „Ten podział niewiele ma wspólnego ze stanem faktycznym, a więc z tym, jak nasze pole badawcze w Polsce i na świecie rzeczywiście wygląda" – piszą w liście. Zwracają też uwagę, że takiej dyscypliny nie ma w katalogu dyscyplin opracowanym przez OECD i dlatego będzie im trudniej starać się o publikacje w zagranicznych czasopismach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono