Od tego, jakie przedmioty zdaje się na maturze, zależy wybór studiów. Na ten sam kierunek każda uczelnia może mieć inne wymagania.
Tegoroczni maturzyści na ostateczny wybór przedmiotów i poziomu, na jakim będą go zdawali, mają jeszcze ponad trzy tygodnie.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie m.in. przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych (DzU nr 83, poz. 562 ze zm.) ostateczną pisemną deklarację o wyborze uczeń składa nie później niż 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu. Po tym terminie nie ma możliwości zmian.
Wstępną deklarację uczniowie składają do końca września. Jest ona istotna jednak tylko dla dyrektora szkoły. Dla okręgowych oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej liczą się te złożone do 7 lutego. Jeżeli jednak uczeń złożył wyłącznie wstępną deklarację, to 8 lutego stanie się ona ostateczna.
Dla maturzystów planujących studia najważniejszą kwestią podczas wyboru przedmiotów jest określenie uczelni i kierunków studiów, na które będą chcieli się dostać. Dlatego zaraz po studniówce warto usiąść i dokładnie się zastanowić, gdzie chce się rozpocząć studia. Maturzyści planujący studia powinni zrobić sobie krótką listę kierunków, które biorą pod uwagę, i sprawdzić wymagania stawiane kandydatom przez uczelnie. Są one znane już od czerwca ubiegłego roku, ponieważ uczelnie muszą je określić do końca maja. Rejestr wszystkich kierunków studiów dostępny jest na polon.nauka.gov.pl