Rzecznik Praw Pacjenta chce poradni dla stomików

Pacjenci ze stomią oraz ci, którzy dopiero przygotowują się do wykonania takiego zabiegu, potrzebują specjalistycznych poradni stomijnych działających w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - napisał Rzecznik Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia.

Publikacja: 27.11.2018 12:51

Rzecznik Praw Pacjenta chce poradni dla stomików

Foto: Adobe Stock

Zdaniem Bartłomieja Chmielowca takie poradnie mogłyby spełniać warunki opieki skoordynowanej nad pacjentem ze stomią.

- Proces właściwej opieki nad stomikiem powinien zaczynać się jak najwcześniej. Nieodzownym elementem świadczenia winien być szybki dostęp do wiedzy na temat stomii i metod jej pielęgnacji. Poradnia powinna być przeznaczona dla pacjentów, którym stomia ma być wyłoniona planowo. Umożliwienie za pośrednictwem poradni skonsultowania ewentualnych obaw z psychologiem, pielęgniarką i lekarzem dałoby możliwość uzyskania najpełniejszego obrazu życia ze stomią oraz zniwelowałoby znacznie poziom stresu, jaki powoduje operacja. Aktualnie pacjenci z powodu licznych obaw, których nie mają możliwości rozwiać, odraczają decyzję o wyłonieniu stomii, co niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu - wskazuje Rzecznik.

Rzecznik zaproponował utworzenie sieci regionalnych poradni stomijnych (maksymalnie do pięćdziesięciu w kraju, jak w tzw. starym układzie administracyjnym województw) oraz dodatkowo poradni referencyjnych przy klinikach uniwersyteckich i regionalnych centrach onkologii. Takie poradnie mogłyby spełniać warunki opieki skoordynowanej nad pacjentem ze stomią, a pacjenci mieliby się do nich zgłaszać bez skierowania.

Zdaniem Bartłomieja Chmielowca wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji stomii i radzenia sobie z ewentualnymi powikłaniami jest niszowa w społeczeństwie.

- Dobrym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie telemedycyny, dzięki której pacjenci mogliby – w wielu przypadkach – zdalnie rozwiać swoje wątpliwości dotyczące wskazanej problematyki. Ponadto istotne jest poszerzanie wiedzy na temat stomii także wśród pielęgniarek środowiskowych i hospicyjnych - podpowiada Rzecznik.

Stomia to utworzone chirurgicznie  połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą. Stomię wytwarza się w celu wprowadzania substancji odżywczych do światła przewodu pokarmowego (gastrostomia)  lub w celu wytworzenia zastępczej drogi odprowadzenia kału (stomia w obrębie jelita grubego i cienkiego). Najczęściej stomię wyłania się w czasie operacji wykonywanych z różnych wskazań. Często z powodu nowotworu jelita grubego lub układu moczowego.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne