Zdaniem Bartłomieja Chmielowca takie poradnie mogłyby spełniać warunki opieki skoordynowanej nad pacjentem ze stomią.
- Proces właściwej opieki nad stomikiem powinien zaczynać się jak najwcześniej. Nieodzownym elementem świadczenia winien być szybki dostęp do wiedzy na temat stomii i metod jej pielęgnacji. Poradnia powinna być przeznaczona dla pacjentów, którym stomia ma być wyłoniona planowo. Umożliwienie za pośrednictwem poradni skonsultowania ewentualnych obaw z psychologiem, pielęgniarką i lekarzem dałoby możliwość uzyskania najpełniejszego obrazu życia ze stomią oraz zniwelowałoby znacznie poziom stresu, jaki powoduje operacja. Aktualnie pacjenci z powodu licznych obaw, których nie mają możliwości rozwiać, odraczają decyzję o wyłonieniu stomii, co niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu - wskazuje Rzecznik.
Rzecznik zaproponował utworzenie sieci regionalnych poradni stomijnych (maksymalnie do pięćdziesięciu w kraju, jak w tzw. starym układzie administracyjnym województw) oraz dodatkowo poradni referencyjnych przy klinikach uniwersyteckich i regionalnych centrach onkologii. Takie poradnie mogłyby spełniać warunki opieki skoordynowanej nad pacjentem ze stomią, a pacjenci mieliby się do nich zgłaszać bez skierowania.
Zdaniem Bartłomieja Chmielowca wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji stomii i radzenia sobie z ewentualnymi powikłaniami jest niszowa w społeczeństwie.
- Dobrym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie telemedycyny, dzięki której pacjenci mogliby – w wielu przypadkach – zdalnie rozwiać swoje wątpliwości dotyczące wskazanej problematyki. Ponadto istotne jest poszerzanie wiedzy na temat stomii także wśród pielęgniarek środowiskowych i hospicyjnych - podpowiada Rzecznik.