[b][i]Co stanie się z umową dożywocia po skutecznej licytacji mieszkania przez komornika sądowego? Egzekucja prowadzona jest przeciwko małżonkom, którzy w zamian za mieszkanie złożyli oświadczenie woli (akt notarialny), że będą się opiekować matką żony.
Czy po skutecznej licytacji i nabyciu lokalu przez nowego właściciela w mieszkaniu może w dalszym ciągu mieszkać syn małżonków, a jeżeli tak, to na jakich warunkach? [/i][/b]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Generalna zasada jest taka: w razie zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia nabywca ponosi osobistą odpowiedzialność za świadczenia tym prawem objęte, chyba że termin ich spełnienia (wymagalność) przypadł na czas, kiedy nieruchomość nie była jego własnością. Wynika to z art. 910 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Nabywca mieszkania przejmuje zatem wraz z mieszkaniem dożywotnika i ma obowiązek wypełnić wobec niego umowę dożywocia. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy dożywocie było ujawnione w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów czy nie (bo np. nieruchomość nie miała księgi ani zbioru).
Nieco inne reguły obowiązują w przypadku sprzedaży nieruchomości obciążonej prawem dożywocia w drodze licytacji komorniczej. Potencjalny nabywca przed przystąpieniem do licytacji powinien otrzymać pełne dane m.in. na temat stanu prawnego nieruchomości. Informacja o obciążającej nieruchomość umowie dożywocia oraz wartości tego prawa musi więc znaleźć się w protokole opisu i oszacowania nieruchomości, z którym zainteresowani mogą zapoznać się przed licytacją. Opis i oszacowanie sporządzane są zaś na podstawie m.in. informacji ujawnionych w księgach wieczystych czy – przy ich braku – tzw. zbiorach dokumentów.