[b]Sąd orzekł:[/b]
Gdy mamy do czynienia z obiektem, który musi być posadowiony na odpowiednim podłożu, jest to obiekt budowlany, wymagający pozwolenia na budowę.Sama możliwość przeniesienia nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z budowlą trwale związaną z gruntem, wymagającą pozwolenia na budowę.
Czytaj więcej w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/529522.html]"Billboard trwale związany z gruntem jest budowlą"[/link]
[srodtytul] Czy mieszkanie zakładowe można przewłaszczyć na podstawie uchylonego przepisu?[/srodtytul]
[i]wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach (sygn. akt V ACa/Rz 99/10, V Acz 124/10)[/i]
[b]Stan faktyczny:[/b]
Mieszkanie zakładowe zostało przekazane nieodpłatnie wraz z całym budynkiem jednej ze spółdzielni. Najemcy złożyli wniosek o jego wykup. Zanim jednak doszło do realizacji wniosku, Trybunał Konstytucyjny orzekł 15 lipca 2009 r. (K 64/07) niekonstytucyjność przepisów art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowym - dotyczącego przewłaszczania takich mieszkań.
[b]Sąd orzekł:[/b]
Do zdarzeń prawnych, które zaszły przed wejściem w życie nowej ustawy czy też przed uchyleniem danej regulacji, powinna mieć zastosowanie ustawa stara lub też regulacja nieobowiązująca – zgodnie z konstytucyjną zasadą praw nabytych. W tym wypadku najemcy nabyli ekspektatywę (przyrzeczenie) prawa. Do wniosków złożonych po 3 lipca 2007 r. powinno się stosować uchylony później przez TK ust. 3 art. 48 usm.
Czytaj więcej w artykule: [link=http://www.rp.pl/artykul/528725.html]"Zamieszanie wokół wykupu lokali"[/link]
[srodtytul] Czy przy zniesieniu współwłasności zabytku konieczne jest uczestnictwo konserwatora zabytków?[/srodtytul]
[i]uchwała Sądu Najwyższego (sygn. III CSK 336/09)[/i]
[b] Stan faktyczny:[/b]
Wspólnicy spółki cywilnej – po wyjściu jednego z nich ze spółki – starali się obaj o zniesienie współwłasności zabytkowej nieruchomości i przyznanie w trybie nieprocesowym spłaty drugiego współwłaściciela. Jedna ze stron wnioskowała o stwierdzenie nieważności postępowania wskutek niewezwania do udziału w sprawie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
[b]Sąd orzekł:[/b]
Udział konserwatora na prawach strony w postępowaniach administracyjnym i cywilnym jest fakultatywny a nie obowiązkowy. Sąd nie ma obowiązku wzywać go z urzędu.
Czytaj więcej w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/529634.html]"Własność zabytku sąd przyzna bez konserwatora"[/link]
[srodtytul]Przedłużenie dzierżawy - kiedy mamy do czynienia z ofertą, a kiedy z zaproszeniem do rokowań?[/srodtytul]
[i]wyrok Sądu Najwyższego (sygn. V CSK 289/09)[/i]
[b]Stan faktyczny:[/b]
Po zakończonej umowie dzierżawy państwowej nieruchomości strony nie zawarły kolejnej umowy ze względu na nie brak porozumienia co do jej warunków. Dzierżawca nie wydał nieruchomości. Agencja Nieruchomości Rolnych przedstawiła jeszcze jedną propozycję byłemu dzierżawcy – i tym razem strony nie doszły do porozumienia i umowa nie została zawarta.
[b]Sąd orzekł:[/b]
Przedstawiona dzierżawcy „Analiza sktualnie obowiązujących warunków dzierżawy” nie była ofertą, ale tylko zaproszeniem do rokowań. Skarb Państwa nie jest zobowiązny zawrzeć umowę dzierźawy państwowych gruntów rolnych z dotychczasowym dzierżawcą na dalszy okres i ten sam przedmiot dzierżawy.
Czytaj więcej w artykule: [link=http://]"Musi być jasne, co się dzierżawi"[/link]
[srodtytul]Czy wniesienie akcji do zamkniętego funduszu inwestycyjnego powoduje powstanie obowiązku podatkowego?[/srodtytul]
[i]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w warszawie (sygn. III SA/Wa 1207/10)[/i]
[b]Stan faktyczny:[/b]
Podatnik rozważał wniesienie akcji i udziałów do zamkniętego funduszu inwestycyjnego. W zamian miał objąć emitowane przez ten fundusz papiery wartościowe w postaci certyfikatów.
[b]Sąd orzekł:[/b]
U podatnika przychód powstaje już przy wejściu do funduszu, ponieważ jest to forma odpłatnego zbycia udziałów i akcji. Jest to opodatkowana czynność prawna.
Czytaj więcej w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/529203.html]"Inwestujący w fundusze przegrywają z fiskusem"[/link]