Tak zakłada projektowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzenie w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać: kierownik ds. bezpieczeństwa, służby porządkowe i informacyjne. Zmiany proponowane przez resort dotyczą głównie szkoleń, które muszą odbyć kierownicy oraz kandydaci na członków służb. Modyfikacje polegają przede wszystkim na ułożeniu tematyki kursów według czytelnych kryteriów w poszczególnych blokach tematycznych wynikających z ustawowych zadań i uprawnień służb organizatora imprezy masowej.
Ma się to przyczynić do poprawy miru na imprezach masowych, a zwłaszcza na meczach piłki nożnej. Zdaniem resortu jest to niezwykle istotne z racji przygotowań Polski do zapewnienia bezpieczeństwa na Euro 2012. Ujednolicenie standardów edukacji ma bowiem pozwolić na skuteczniejsze zarządzanie służbami zależnie od występujących zagrożeń.
Rozporządzenie będzie dotyczyło osób, które dotychczas nie uczestniczyły w zajęciach. Ci, którzy mają je już za sobą, nie będą musieli powtarzać. Członkowie służb, którzy szkolenia będą musieli dopiero przejść, spędzą na nich 24 godziny. Ponad dwa razy więcej czasu na edukację poświęcą kierownicy. Oni bowiem mają przewidziane 50 godzin szkolenia. Samo zaś ukończenie kursu potwierdzi zaświadczenie.
Jednym z uprawnień służb jest przeglądanie zawartości bagaży i odzieży osób w razie podejrzenia, że wnoszą lub mają niepożądane przedmioty (np. broń, alkohol, środki psychotropowe). Wykonywanie tych czynności powinno się odbywać przez członka służby tej samej płci co osoba kontrolowana. Przed przystąpieniem do przeglądania członek służby porządkowej będzie zawsze musiał użyć zwrotu „służba porządkowa", a informacyjnej – „służba informacyjna".
Projekt wprowadza również obowiązek posiadania na imprezie masowej jednolitego i umożliwiającego łatwą identyfikację ubioru.