Irena Lipowicz skierowała w tej sprawie zapytanie do ministra sportu i turystyki.

Nie ulega wątpliwości, że ideały sportu stoją w sprzeczności z postawą ksenofobiczną – pisze rzecznik do ministra. Nie sposób jednak nie zauważyć, iż dla wielu osób zawody sportowe (w szczególności piłkarskie) stanowią okazję do agresywnego demonstrowania wrogości  wobec przedstawicieli innych ras i wyznań. W dodatku nie tylko na stadionach, ale i poza nimi.

Rzecznik podkreśla, że duże  nadzieje pokłada we właściwym wdrażaniu przez poszczególne związki sportowe, w tym PZPN, postanowień deklaracji „Nie   dla rasizmu w sporcie".

Jej niepokój wzmaga jednak fakt, że na Polsce, jako współorganizatorze mistrzostw Europy Euro 2012, ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach. – Ważnym elementem wypełnienia tego zobowiązania jest prewencja oraz gwarancja natychmiastowej i adekwatnej reakcji we wszystkich ewentualnych przypadkach przemocy. Aby działania te były skuteczne, wymagają współpracy i zaangażowania wielu podmiotów (w tym przede wszystkim policji oraz organizatorów imprezy). Rzecznik chce wiedzieć, jak będzie ona przebiegać.

Zobacz serwis » Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Bezpieczeństwo