Ogólnokrajowa baza danych pacjentów, e-rejestracja czy e-recepta – takie nowinki przewiduje obowiązująca od niedzieli ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nowe przepisy umożliwią informatyzację służby zdrowia i usankcjonują prawnie projekty wprowadzane już od kilku miesięcy przez niektóre przychodnie i szpitale.
Nowe rejestry
Przewiduje się, że powstanie system informacji medycznej, czyli baza danych pacjentów. Będzie to platforma internetowa składająca się z kilkudziesięciu rejestrów. Każdy z nich ma być poświęcony innym zagadnieniom, m.in. informacjom o lekarzach, pielęgniarkach czy szpitalach.
Najważniejsze jednak, że w rejestrach znajdą się dane pacjentów, czyli każdego z nas, a dokładniej numer PESEL, stopień niepełnosprawności czy grupa krwi.
– Z pewnością ułatwi to pracę lekarzom. Dzięki temu przychodnie, szpitale i inne placówki będą mogły wymieniać między sobą informacje o udzielonych lub planowanych świadczeniach opieki zdrowotnej – tłumaczy dr Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego. Jak wyjaśnia, nowa platforma ma być również usprawnieniem dla pacjentów, bo pozwoli się im zapisać na wizytę przez Internet. Lekarz dostanie prawo wystawiania e-recepty czy e-skierowania.
W rejestrach będą informacje o numerze PESEL czy grupie krwi pacjenta