Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciaż w odpowiedzi na pismo rzecznika praw pacjenta informuje chorych, jakie dokumenty powinni mieć przy sobie, aby  dostać od lekarza w gabinecie poprawnie wystawioną receptę uprawniającą do zakupu leku ze zniżką.

Agnieszka Pachciaż wskazuje, że zgodnie z art. 240 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych chorego do otrzymania recepty ze zniżką uprawnia każdy dokument potwierdzający, że odprowadza składki zdrowotne. W przypadku osoby pracującej jest to druk RMUA. Natomiast – jak wskazuje prezes – w odniesieniu do emerytów i rencistów będzie to dokument potwierdzający, że organ rentowy wypłacił zainteresowanemu świadczenie. Chodzi zatem o odcinek przekazu lub wyciągu.

Z kolei osoby, które nie są pracownikami lub rencistami, a mają wsparcie finansowe z pomocy społecznej, powinny pokazać medykowi decyzję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o tym, że dostają pieniądze z gminy. Dokument organu musi zawierać numer PESEL osoby uprawnionej do świadczeń.

Kobieta w ciąży, aby dostać  receptę refundowaną, powinna przedstawić medykowi zaświadczenie od lekarza, że spodziewa się dziecka. Dodatkowo musi także okazać w gabinecie dokument tożsamości.