W decyzji z 7 marca 2012 r. rzecznik praw pacjenta stwierdził, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi stosowano praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów.
Taki charakter miało jego zdaniem nieprawidłowe wypisywanie recept. W miejsce danych o stopniu refundacji leku lekarze przybijali pieczątkę „Refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia".
Lekarze, wspierani przez organizacje zawodowe, protestowali w ten sposób przeciwko nowej ustawie refundacyjnej. Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., przewidywała kary finansowe dla lekarzy za wypisanie ulgowej recepty pacjentowi nieubezpieczonemu oraz za nieokreślenie stawki refundacji.
– Takie działania uniemożliwiały, a przynajmniej utrudniały dostęp do leków refundowanych – argumentował podczas rozprawy w WSA adw. Maciej Antoszewski reprezentujący rzecznika. – Pacjenci byli odsyłani z aptek albo musieli wykupywać leki za pełną odpłatnością. Napływało dużo skarg, m.in. poprzez infolinię i łódzki oddział NFZ.
Rzecznik uznał akcję pieczątkową za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i nakazał jej zaniechanie. Za niezastosowanie się do takich wskazań (którym nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności) grożą bardzo wysokie kary finansowe, nawet do 500 tys. zł.