Pojęcie błędu w sztuce lekarskiej „zakorzeniło się" w języku potocznym na dobre. Jest również powszechnie stosowane w praktyce lekarskiej oraz w orzecznictwie sądowym. Te dwa źródła dostarczają wiedzy, jakie zachowania mogą zostać uznane za tzw. błędy w sztuce lekarskiej. Pozwalają także na ich odróżnienie od innych zdarzeń medycznych, wyrządzających szkody pacjentom.
Z orzecznictwa
W wyroku z 1 kwietnia 1955 r. (IV CR 39/54; OSN 1957, poz. 7) Sąd Najwyższy stwierdził, że błędem lekarskim jest czynność (zaniechanie) lekarza w sferze diagnozy i terapii niezgodna z nauką medyczną w zakresie dla lekarza dostępnym.
Nieprawidłowa diagnoza
Postawienie przez lekarza nieprawidłowej diagnozy jest powszechnie określane jako błąd diagnostyczny. Wyróżniane są pozytywne bądź negatywne błędy diagnostyczne w zależności od tego, czy zachowanie lekarza przybrało postać działania czy zaniechania. Jeśli lekarz niewłaściwie zinterpretował objawy chorobotwórcze i nie rozpoznał rzeczywistej choroby, będziemy mieli do czynienia z negatywnym błędem diagnostycznym. Z kolei, mylne stwierdzenie choroby faktycznie nieistniejącej, może świadczyć o pozytywnym błędzie diagnostycznym lekarza, dokonującego rozpoznania.
Przykład
Lekarz prowadzący prywatną praktykę lekarską stwierdził, że pani Anna jest w ciąży wyłącznie na podstawie badania ultrasonograficznego. Kilka tygodni później, również w na podstawie takiego badania, przekazał tej samej pacjentce informację o utracie dziecka, a następnie o nieistnieniu ciąży.