- przygotowania lokalu mieszkalnego lub miejsca wykonywania pracy do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
Podstawa roszczeń
Jeżeli pacjent utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać w procesie cywilnym odpowiedniej renty od szpitala, zakładu opieki zdrowotnej lub innego podmiotu leczniczego. Z kolei cierpienia fizyczne i psychiczne (tj. ból, stres, strach, przykrości), doznane na skutek wadliwie udzielonego świadczenia zdrowotnego, może wynagrodzić pacjentowi zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę.
Z orzecznictwa
Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia pieniężnego w konkretnej sprawie uwzględnia się przede wszystkim: rodzaj, charakter, długotrwałość cierpień fizycznych oraz ujemnych następstw psychicznych, ich intensywność, nieodwracalność, stopień i trwałość doznanego kalectwa (tak: wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2009 roku III CSK 62/2009, OSNC 2010/C poz. 80; wyrok SN z 9 listopada 2007 roku V CSK 245/2007, OSNC 2008/D poz. 95; wyrok SN z 18 maja 2004 roku IV CSK 357/2003 niepubl.).
Za dopuszczalne uznać należy powództwo obejmujące żądanie zasądzenia wszystkich wyżej wymienionych roszczeń, jeśli jest ono oparte na odpowiedzialności deliktowej lekarza lub zatrudniającego go podmiotu leczniczego (tj. odpowiedzialność za wyrządzenie szkody w wyniku popełnienia czynu zabronionego przez przepisy). Natomiast w przypadku gdy podstawą powództwa jest odpowiedzialność kontraktowa, żądanie zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę jest wciąż przedmiotem sporów w orzecznictwie i doktrynie prawa cywilnego.
Reżim odpowiedzialności deliktowej będzie miał w szczególności, zastosowanie w razie wyrządzenia pacjentowi szkody w wyniku świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych. Dochodząc roszczeń na podstawie deliktu, pacjent stoi przed koniecznością udowodnienia: zawinionego błędu w sztuce lekarskiej, który w normalnym związku przyczynowo-skutkowym doprowadził do powstania szkody u pacjenta. Poszukiwanie i gromadzenie dowodów w tym zakresie częstokroć sprawia pacjentom problemy z uwagi na brak wiedzy, doświadczenia medycznego oraz pełnego dostępu do dokumentacji medycznej.
Wymienione w ramce udogodnienia dowodowe będzie można zastosować także w przypadku, gdy wyrządzona pacjentowi szkoda będzie stanowiła, wyłącznie albo jednocześnie niezależnie od deliktu, także niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług zdrowotnych. Jeśli niewykonanie lub nienależyte wykonanie tej umowy było następstwem okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi lekarz bądź zatrudniający go podmiot leczniczy, powstanie odpowiedzialność kontraktowa.