Lawinowo wzrasta liczba skarg, zawiadomień, wniosków, pozwów i innych pism w związku ze zdarzeniami medycznymi, wynikającymi z tzw. błędów w sztuce lekarskiej. Mimo braku kompleksowej regulacji prawnej, w tym zakresie, pacjenci polskich szpitali, zoz, indywidualnych praktyk lekarskich mają dość szeroki wachlarz możliwości pozwalających im na dochodzenie roszczeń.
Jeśli są zainteresowani uzyskaniem rekompensaty finansowej za błędną diagnozę czy leczenie, mogą m.in. wystąpić z żądaniem odszkodowania, zadośćuczynienia pieniężnego lub renty przed sądem cywilnym. Dochodząc któregokolwiek z ww. roszczeń pieniężnych, pacjenci zobowiązani są nie tylko określić wysokość tych roszczeń, ale i wykazać, że jest ona uzasadniona w świetle okoliczności konkretnej sprawy.
Podobne wymogi formalne i obowiązki będą ciążyły na pacjentach, żądających ustalenia zdarzenia medycznego przed wojewódzkimi komisjami do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Dotyczy to zdarzeń medycznych, będących następstwem świadczeń zdrowotnych udzielonych w szpitalach, które miały miejsce po
1 stycznia 2012 r. Ustawodawca ograniczył maksymalną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu jednego zdarzenia medycznego. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta mogą one wynosić nie więcej niż 100 000 zł, natomiast w razie śmierci pacjenta nie więcej niż 300 000 zł.
Niezależnie od rekompensaty pieniężnej pacjent może skorzystać ze środków prawnych prowadzących do powstania odpowiedzialności osobistej lekarza, który wadliwie udzielił mu świadczeń zdrowotnych. Do realizacji tego celu może doprowadzić pociągnięcie medyka do odpowiedzialności zawodowej przed sądem lekarskim lub odpowiedzialności karnej przed sądem karnym. W ten sposób pacjent może doprowadzić nawet do pozbawienia lekarza prawa do wykonywania zawodu i „nieszkodzenia” innym pacjentom.
Wybór sposobu dochodzenia przez pacjentów roszczeń w związku z wystąpieniem błędów w sztuce lekarskiej jest szeroki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie pacjent powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: co chce osiągnąć? Aby podjąć właściwą, racjonalną decyzję, warto również bliżej zapoznać się z wymogami formalnymi związanymi z poszczególnymi trybami dochodzenia roszczeń i specyfiką tych trybów.