Należności z tytułu pobranego nienależnie stypendium szkolnego należy zwrócić do gminnego budżetu. Jak jednak zauważył poseł Bagdan Rzońca w interpelacji, brak jest jednoznacznych przepisów umożliwiających rozłożenie uczniom takiej należności na raty.
Stypendium podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Samorząd może w szczególnych przypadkach odstąpić od żądania, zwłaszcza jeśli zwrot stanowiłyby nadmierne obciążenie lub też niweczyłyby skutki udzielonej pomocy. Przepis ten nie stanowi wprost, czy właściwy organ może wyłącznie odstąpić od żądania zwrotu nienależnie pobranego stypendium, czy też może zastosować inne ulgi w spłacie tej należności, w szczególności czy może rozłożyć te należności na raty.
W opinii Przemysława Krzyżanowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, jest to możliwe. W odpowiedzi na interpelację nr 17044 podkreślił, że spłata takich należności może zostać także odroczona. Nienależnie pobrane stypendium szkolne jest bowiem niepodatkową należnością budżetu jednostki samorządu terytorialnego o charakterze publicznoprawnym, do której znajdują również zastosowanie przepisy ustawy o finansach publicznych. W art. 64 tej ustawy wskazano rodzaj ulg, które mogą być udzielne przy spłacie niepodatkowych należności budżetowych. Jest wśród nich rozłożenie na raty.
- MEN nie wyklucza nowelizacji ustawy o systemie oświaty, by wyeliminować wątpliwości– zadeklarował Przemysław Krzyżanowski.