W Luksemburgu trwa obecnie posiedzenie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Temat tytoniu i wyrobów tytoniowych podlega obecnie w Unii wnikliwej dyskusji za sprawą wprowadzenia dyrektywy tytoniowej (dyrektywa 2001/37/WE). Wsparcie UE wydaje się być niepewne w związku z negocjacjami dot. spornej regulacji.
Dyrektywa ta nakładałaby na Polskę zakaz produkcji bardzo dochodowych mentolowych wyrobów tytoniowych i papierosów typu slim. Według raportu Centrum im. Adama Smitha wdrożenie przepisów dyrektywy niesie za sobą wysokie zagrożenie nie tylko dla plantatorów i producentów tytoniu. Negatywne skutki byłyby dotkliwe dla budżetu państwa, rynku pracy, obrotów małych i średnich przedsiębiorców. Przy czym poprawa poziomu zdrowia społeczeństwa jest wątpliwa z uwagi na niemal pewny rozwój szarej strefy i gorszej jakości produktów tytoniowych.
Z depeszy PAP wynika, że Minister Gospodarki rozmawiał na temat dofinansowania m.in. z komisarzem UE ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem. W gronie kilku państw podjęliśmy inicjatywę, która już przybiera formalny bieg i będziemy starali się, żeby były płatności właśnie dla tych ok. 10 tys. rodzin, które zajmują się uprawą tytoniu - wyjaśnił Minister Kalemba.
Płatności rolne należą do systemu wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej, która wynika z rozporządzenia Rady (WE)nr 73/2009. Unia Europejska realizuje pomoc państwom Unii Europejskiej w ramach dwóch systemów. Są to system płatności jednolitej i system jednolitej płatności obszarowej. Większość nowych państw członkowskich, w tym Polska wybrała - system jednolitej płatności obszarowej (ang. SAPS – Single Area Payment Sheme) czyli uproszczony system płatności negocjacji jest ujednolicenie warunków rolników państw członkowskich.
Polska wraz z Włochami, Hiszpania i Grecją podjęła działania w sprawie uzyskania wsparcia od Unii.