Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały skargi rolników dotyczące zmian rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Skarżący ocenili skrócenie okresu obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS z 3 lat do 1 roku w 2011 r. i objęcie tą zmianą beneficjentów z naborów przeprowadzonych w latach wcześniejszych jako naruszenie zasady demokratycznego państwa prawnego poprzez działanie prawa wstecz.
Resort rolnictwa w piśmie wyjaśniającym z 28 listopada 2012 r. tłumaczył, iż wprowadzona zmiana miała umożliwić podejmowanie przez młodych rolników dodatkowej działalności pozarolniczej wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wypłaty pomocy. Następstwem skrócenia okresu obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS była zmiana terminu na przedłożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumentu potwierdzającego spełnienie tego zobowiązania.
Wątpliwości rzecznika wzbudziły jednak przepisy przejściowe rozporządzenia zmieniającego, które stanowią, że skrócony okres obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników dotyczy także beneficjentów, którym przyznano pomoc przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego.
- Tego rodzaju rozwiązanie przyjęte przez prawodawcę, w świetle zgłoszonych skarg, wzbudza wątpliwości natury konstytucyjnej, bowiem niespełnienie wspomnianego warunku w terminie przez beneficjenta może pociągać za sobą obowiązek zwrotu otrzymanej pomocy finansowej - stwierdził rzecznik.