Rodzice, którzy we wrześniu obowiązkowo poślą do szkoły sześciolatka, będą mogli do końca grudnia wystąpić o cofnięcie go do zerówki – tak przewiduje nowelizacja ustawy o systemie oświaty przyjęta w piątek przez Sejm.
Szkoły zatrudnią na podstawie kodeksu osoby wspierające nauczyciela
Teraz rodzice opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego mogą złożyć do dyrektora szkoły tylko przed rozpoczęciem roku szkolnego. Po zmianach będą mieli czas do 31 grudnia. Jeśli złożą taki wniosek wraz z opinią poradni, dyrektor będzie musiał odroczyć obowiązek.
Szkoły podstawowe będą mogły zatrudnić na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela, osoby wspierające nauczyciela w pracy z najmłodszymi uczniami podczas lekcji i w świetlicy. Osoby wspierające będą musiały mieć co najmniej wykształcenie wymagane od nauczyciela szkoły podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Ich pensja nie przekroczy wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Dolną granicę stanowić będzie wynagrodzenie minimalne. Według projektodawców to szansa dla nauczycieli, którzy inaczej straciliby pracę ze względu na niż demograficzny.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego takie rozwiązanie budzi wątpliwości konstytucyjne. Od osób wspierających nauczyciela będzie się wymagało kwalifikacji określonych w Karcie, ale zatrudniane będą na innej podstawie. Wątpliwości związku nie podzieliło jednak Biuro Analiz Sejmowych.