Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała nowelizację rozporządzenia z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Najważniejsza zmiana polega na skreśleniu przepisu, który uzależnia możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów.
- Wprowadzenie tej zmiany pozwoli zapewnić naukę etyki każdemu uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z tego przedmiotu. Wyeliminuje jednocześnie przypadki odmowy zorganizowania zajęć z etyki przez szkołę lub organ prowadzący ze względu na brak wymaganej liczby uczniów – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.
Dodaje, że zmiana jest korzystna także dla tych uczniów, którzy z racji przynależności do niewielkich liczebnie kościołów lub związków wyznaniowych, nie mogą obecnie korzystać z lekcji swojej religii w szkole.
Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem lekcje religii i etyki organizuje się na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Życzenie to wyrażone może być w najprostszej formie i nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym. Może być natomiast zmienione. W znowelizowanym rozporządzeniu doprecyzowana będzie forma wyrażania życzenia - w miejsce oświadczenia wyrażanego w najprostszej formie wprowadza się oświadczenie w formie pisemnej. Rodzice ucznia lub sam uczeń (jeśli jest pełnoletni) zadeklarują, czy będzie on chodził na religię, czy na etykę, czy też na oba przedmioty jednocześnie. Deklarację będzie można zmienić, a także wycofać w każdym momencie.
- Do tej pory było tak, że najczęściej pisemnych oświadczeń wymagano jedynie od osób, które chciały by ich dzieci chodziły na etykę. Bywało, że wszystkie oświadczenia miały jedynie formę ustną. Kiedy jednak szkoła odmawiała zajęć z etyki trudno dociec było ile w istocie dzieci chciało z tych lekcji korzystać. To m.in. z tego powodu etyka do tej pory była trudno dostępna – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.