W wystąpieniu z 7 lutego 2014 r. rzecznik apelował o uwzględnienie w priorytetach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych - wspierania placówek medycznych zajmujących się leczeniem dzieci. W obecnym piśmie do resortu zdrowia Marek Michalak zwrócił uwagę na problem z tego zakresu tj. leczenia nowotworów złośliwych kości u dzieci i młodzieży.
Z informacji jakie rzecznik uzyskał w Klinice Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wynika, iż w bieżącym roku znacznie zmniejszono środki publiczne przeznaczone na przeprowadzenie zabiegów implantowania endoprotez u małoletnich pacjentów, cierpiących na nowotwory złośliwe kości. Efektem tego jest konieczność odkładania w czasie terminu wykonania operacji u dzieci, co w przypadku leczenia chorób rozrostowych jest to zawsze niekorzystne.
- Kontrakt zawarty przez Instytut Matki i Dziecka z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie wszczepienia endoprotez u dzieci pozwoli w 2014 r. na wykonanie 3 zabiegów miesięcznie. Jest to znacznie poniżej zapotrzebowania na tego typu zabiegi w kraju - uważa rzecznik.
I przypomina, że warszawska Klinika Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży jest jedyną placówką w kraju, gdzie leczone są chirurgicznie wszystkie dzieci z guzami kości z całej Polski. Zmniejszone środki publiczne na realizację programu - ograniczenie niepełnosprawności poprzez postępowanie mniej okaleczające u dzieci z nowotworami złośliwymi kości - ograniczy stosowanie nowoczesnego leczenia oszczędzającego, zmniejszającego kalectwo i uniemożliwią zachowanie kończyny w wybranej grupie małoletnich pacjentów.
W związku z powyższym rzecznik praw dziecka kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o analizę przedstawionego problemu i podjęcie działań umożliwiających - jak do tej pory - właściwe leczenie wszystkich małoletnich pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową kości.