Osoba, która zdecydowała się na pójście do technikum, może zmienić zdanie i skończyć liceum ogólnokształcące. Przepisy zezwalają na przechodzenie z jednego typu szkoły do innej.
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce jednak doprecyzować zasady przenosin. Przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie przechodzenia ucznia z jednego typu publicznej szkoły do innego jej typu. Zgodnie z nim uczeń trzeciej klasy zasadniczej szkoły zawodowej będzie mógł zostać przyjęty do drugiej klasy technikum, ale tylko w zbliżonym zawodzie.
Możliwe będzie też przyjęcie do klasy programowo wyższej, niż wynika to z ostatniego świadectwa szkolnego. Uczeń drugiej klasy czteroletniego technikum, który nie otrzymał promocji ze względu na niedostateczne oceny z przedmiotów zawodowych, może zostać przyjęty do drugiej klasy trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Warunkiem są pozytywne oceny z reszty przedmiotów.
Podobnie będzie z uczniami ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, muzycznych czy baletowych. Jeśli uczeń nie otrzyma promocji do następnej klasy z powodu niedostatecznej oceny z przedmiotu artystycznego, ale inne oceny ma pozytywne, może być przyjęty do klasy programowo wyższej w zwykłej szkole podstawowej, gimnazjum czy liceum ogólnokształcącym.
Zasadą ma być jednak przejście ucznia do równoległej klasy. Na przykład uczeń rezygnujący z trzeciej klasy ogólnokształcącej podstawowej szkoły muzycznej trafi do trzeciej klasy zwykłej podstawówki. Podobnie będzie po rezygnacji ze szkoły baletowej. Konieczne będzie jednak uzupełnienie różnic programowych na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących zajęcia w szkole.