Wakacje to okres sprzyjający wzrostowi liczby wypadków zagrażających zdrowiu i życiu ludzi lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Niepokojące są także statystyki zaginięć osób dorosłych i dzieci w okresie letnim. Fundacja ITAKA odnotowuje w Polsce w ciągu jednego roku ok. 17 tysięcy zaginięć, z czego ok. 6,5 tysiąca dotyczy zaginięć dzieci i młodzieży.
Na terenie Unii Europejskiej, w tym także Polski, funkcjonują numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku lub zaginięcia. *Całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112 obowiązuje w całej Unii Europejskiej
Numer alarmowy 112 oraz numery 116 dla usług społecznych są całodobowe, bezpłatne i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Wobec tego, przebywając poza granicami Polski bez problemu połączymy się z tymi numerami i uzyskamy pomoc.
Numer 112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy służący do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Istotne jest, że oprócz numeru 112 nadal funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe poszczególnych służb ratowniczych, które obejmują jedynie obszar Polski. Są to: 997 - Policja, 998 - Straż Pożarna, 999 - Pogotowie Ratunkowe, 984 - Pogotowie rzeczne, 985 - Ratownictwo morskie i górskie, 995 - Numer alarmowy, dedykowany do systemu Child Alert, którego zadaniem jest inicjowanie akcji poszukiwawczej w przypadku uprowadzenia dziecka.
Numery rozpoczynające się od 116 - zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej należą do grupy numerów służących dobru społeczeństwa.