Zużyte baterie

Zużyte baterie należy wyrzucać do pojemnika na baterie. Jest to bardzo istotne ponieważ składają się z substancji chemicznych m.in. rtęci, ołowiu, cynku. Pozostawione np. w lesie, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Podczas deszczu wypłukiwane są niektóre składniki, które przedostają się do wód i gleby. Na zatrucie narażone są zwierzęta, rośliny, a także ludzie.

Woda, gaz, prąd

Opuszczając dom chociażby na weekend trzeba sprawdzić, czy dobrze kurek z wodą został właściwie zakręcony a światło zgaszone w e wszystkich pomieszczeniach. Pozwoli to uniknąć dodatkowych wydatków i zadbać o środowisko. Z powodu źle zakręconego kranu w ciągu tygodnia ilością zgromadzonej wody można napełnić wannę.

Śmieci

Śmieci powinny być zawsze wyrzucane do kosza. Będąc w lesie, w górach lub nad morzem zabierajmy ze sobą swoje odpady. Porada dla miłośników wędkarstwa: żyłki wędkarskie wyrzucajmy do odpowiednich pojemników. Wyrzucone do wody lub pozostawione na plaży są zagrożeniem dla zwierząt.

Jedzenie

Aby zmniejszyć ilość odpadów i zużycie energii warto wybierać produkty bez zbędnych opakowań lub te, które można ponownie wykorzystać. Ważne jest również, by nie marnować jedzenia, czyli kupować tyle, ile faktycznie się zjada. Dzięki temu można zapobiec emisji gazów cieplarnianych, które powstają podczas produkcji żywności.

Torby wielokrotnego użytku

Warto ograniczyć korzystanie z toreb plastikowych. Idąc na zakupy można zabrać torbę materiałową lub papierową. Z tzw. reklamówek korzystamy zaledwie 20 minut, a tylko niewielka ich ilość zostaje przetworzona. Większość z nich trafia na wysypiska i tam ulega rozpadowi w ciągu kilkuset lat.