W myśl obowiązujących przepisów osoba prowadząca gospodarstwo rolne może ubiegać się o świadczenie z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną. Musi jednak złożyć oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa. Małżonek lub domownik rolnika, którzy także mogą starać się o zasiłek, składają oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaświadczenie o zaprzestaniu pracy w gospodarstwie rolnym.
Problem w tym, że już samo złożenie takiego oświadczenia powoduje utratę ubezpieczenia w KRUS. Jak bowiem wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej KRUS, oświadczenie takie wskazuje na niespełnianie przez te osoby warunków do podlegania ubezpieczeniu na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Posłanka Iwona Kozłowska zapytała w interpelacji nr nr 28760, czy minister pracy planuje zmiany, które pozwolą rozwiązać problem takich osób.
Zdaniem podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Seredyn na to pytanie powinien odpowiedzieć minister rolnictwa, do którego kompetencji należy ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zauważyła jednak, że ocenę, czy dany rolnik, małżonek rolnika lub domownik zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania w nim pracy, czy też nie, ustawodawca pozostawił rolnikowi, małżonkowi rolnika, domownikowi.
- Zarówno w obowiązującej od 15 maja 2014 r. ustawie o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, jak i w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie wprowadzono definicji zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego ani definicji zaprzestania wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Nie ma tam również odesłania w tym zakresie do innych aktów prawnych - stwierdziła wiceminister Seredyn.