Wyjeżdżający na wakacje za granicę nie powinni zapominać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo do korzystania z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej lub EFTA na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w danym kraju. Nie oznacza to, że wizyta u lekarza wszędzie i zawsze będzie bezpłatna. Jeśli w jakimś państwie UE pacjenci dopłacają do świadczeń, to taką dopłatę będzie musiał uiścić także pacjent z Polski. Tak jest np. w Niemczech, Czechach czy Chorwacji. Jeśli jednak dane świadczenie jest bezpłatne dla tubylców, od Polaka także nie można żądać opłat.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie i właściwie od ręki, jeśli uda się potwierdzić uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno.
Osoba posiadająca EKUZ ma prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O zakresie świadczeń decyduje lekarz.
W dzień roboczy - lekarz POZ
W razie nagłego zachorowania lub urazu podczas pobytu poza miejscem stałego zamieszkania, pacjenci mogą korzystać z różnych form świadczeń zdrowotnych. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. Lekarz POZ zapewnia opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00. Po godz. 18.00 w dni powszednie, w soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza POZ w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Jest to przedłużenie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc świadczona jest codziennie od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia, a także przez 24 h na dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.