Reklama
Rozwiń

Gdzie do lekarza w wakacje

Przed wyjazdem na wakacje za granicą koniecznie trzeba wyrobić EKUZ. Jeśli choroba dopadnie na urlopie w Polsce, pomocy nie może odmówić lekarz w miejscowości wypoczynku.

Aktualizacja: 15.06.2015 14:08 Publikacja: 15.06.2015 13:57

Gdzie do lekarza w wakacje

Foto: 123RF

Wyjeżdżający na wakacje za granicę nie powinni zapominać o wyrobieniu Europejskiej  Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo do korzystania z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej lub EFTA na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w danym kraju. Nie oznacza to, że wizyta u lekarza wszędzie i zawsze będzie bezpłatna. Jeśli w jakimś państwie UE pacjenci dopłacają do świadczeń, to taką dopłatę będzie musiał uiścić także pacjent z Polski. Tak jest np. w Niemczech, Czechach czy Chorwacji. Jeśli jednak dane świadczenie jest bezpłatne dla tubylców, od Polaka także nie można żądać opłat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie i właściwie od ręki, jeśli uda się potwierdzić uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno.

Osoba posiadająca EKUZ ma prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O zakresie świadczeń decyduje lekarz.

W dzień roboczy - lekarz POZ

W razie nagłego zachorowania lub urazu podczas pobytu poza miejscem stałego zamieszkania, pacjenci mogą korzystać z różnych form świadczeń zdrowotnych. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. Lekarz POZ zapewnia opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00. Po godz. 18.00 w dni powszednie, w soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza POZ w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Jest to przedłużenie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc świadczona jest codziennie od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia, a także przez 24 h na dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Reklama
Reklama

SOR-y - w przypadku urazu i nagłego zagrożenia zdrowia

Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) - udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, które są przywożone przez karetkę lub zgłaszają się same. Do SOR można zgłosić się np. w przypadku urazu, złamania czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia. SOR nie zastępuje jednak lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR przekazuje pacjenta do leczenia szpitalnego lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.

Gdy ukąsi kleszcz

W przypadku znalezienia na skórze kleszcza (u siebie lub dziecka) możemy spróbować usunąć go sami albo udać się po pomoc medyczną do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zarówno ambulatoria jak i gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej są wyposażone w podstawowe narzędzia pozwalające na usunięcie pasożyta i zdezynfekowanie śladu po ukąszeniu. Może zrobić to lekarz lub pielęgniarka. Przychodnia lub ambulatorium podstawowej opieki zdrowotnej nie powinno odsyłać pacjentów wymagających usunięcia kleszcza do SOR – oddziału przeznaczonego do zabezpieczania pomocy pacjentom po urazach lub w stanie zagrożenia życia.

Jeśli kleszcz jest trudny do usunięcia i lekarz uzna, że stan po ukąszeniu wymaga interwencji chirurga, powinien wystawić skierowanie do poradni chirurgicznej z dopiskiem "pilne", aby ułatwić pacjentowi uzyskanie pomocy specjalisty.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama