HFPC o wydarzeniach w szpitalu w Starogardzie Gdańskim dot. znęcania się nad pacjentami

Helsińska Fundacja skierowała do Prokuratora Okręgowego w Gdańsku prośbę o zwrócenie uwagi na prowadzone przez tamtejszą prokuraturę postępowanie dotyczące przypadków znęcania się i poniżającego traktowania pacjentów szpitala dla psychicznie chorych w Starogardzie Gdańskim.

Aktualizacja: 04.08.2015 11:16 Publikacja: 04.08.2015 11:01

HFPC o wydarzeniach w szpitalu w Starogardzie Gdańskim dot. znęcania się nad pacjentami

Foto: www.sxc.hu

W liście HFPC wyraziła zaniepokojenie przebiegiem tego śledztwa, które trwa już 5 lat i nie zostało zakończone. Prowadzone postępowanie prokuratorskie dotyczy drastycznych przypadków znęcania się fizycznego oraz psychicznego nad nieletnimi pacjentami XXIII oddziału tego szpitala, które miało mieć miejsce w latach 2009 – 2010.

„Istnieje uzasadnione podejrzenie, że w tej sprawie doszło do stosowania tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. W tym kontekście pragniemy zaznaczyć, że prawo do wolności od tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania jest jednym z najważniejszych praw człowieka. Źródłem tego prawa jest godność każdego człowieka, przynależna każdej osobie niezależnie od stanu jej zdrowia i wieku" – czytamy w liście.

„Z Konstytucji oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wynika bezwzględny zakaz stosowania tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania, który nie tylko odnosi się do sytuacji więźniów, ale także do osób umieszczanych w szpitalach w celu ochrony ich zdrowia i życia" – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. „W sprawach, w których zarzucane jest tak poważne naruszenie, standardy orzecznictwa strasburskiego wymagają szczególnej staranności w wyjaśnianiu sprawy, a śledztwo powinno być skuteczne, niezależne, bezstronne i szybkie" – podkreśla dr Dorota Pudzianowska.

Zaniepokojenie Helsińskiej Fundacji wzbudziła również wypowiedź prokurator prowadzącej sprawę, w której prokurator stwierdziła, że trzeba podchodzić z pewną dozą ostrożności do słów pacjentów szpitala, gdyż mają oni różne zaburzenia. „Wypowiedź ta może rodzić obawę i przypuszczenie, że występowanie po stronie pokrzywdzonych i świadków zaburzeń psychicznych jest powodem opóźnień w działalności Prokuratury w wyjaśnieniu tej sprawy" – zaznaczyła Fundacja w wystąpieniu.

„Konwencja o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami wymaga, by zapewnić osobom z niepełnosprawnościami skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości, także w roli świadków. Niedopuszczalne jest automatyczne podważanie wiarygodności zeznań osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi lub psychicznymi. Nie można zakładać, że te osoby są niezdolne do bycia świadkiem" – wyjaśnia dr Dorota Pudzianowska.

W 2010 r. HFPC podjęła interwencję w sprawie innych przypadków naruszeń praw pacjentów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Wówczas powołano w tym szpitalu Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Zobacz pismo HFPC

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku