Wysokie kary za sprzedaż pseudoefedryny bez recepty

Nawet pół miliona kary ma grozić aptekarzowi, który sprzeda bez recepty opakowanie leku zawierającego więcej niż 720 mg pseudoefedryny.

Aktualizacja: 21.12.2016 08:07 Publikacja: 21.12.2016 06:46

Wysokie kary za sprzedaż pseudoefedryny bez recepty

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Taką karę od 1 stycznia farmaceuta lub technik farmaceutyczny ryzykuje też w przypadku opakowań leków zawierających więcej niż 150 mg kodeiny i 360 mg dekstrometorfanu. Nie dotyczy to jednak opakowań wprowadzonych do obrotu przed 1 stycznia 2017 r.

Leki – najczęściej środki na przeziębienie – które zawierają mniejsze ilości wymienionych substancji w jednym opakowaniu, nadal będą dostępne bez recepty.

To konsekwencja wprowadzonej blisko półtora roku temu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Według wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkowa tak wysoka kara będzie skutecznie zniechęcać do naruszania przepisów.

– Wysokość kary ustala wojewódzki inspektor farmaceutyczny, mając na uwadze stopień naruszenia, czyli liczbę sprzedanych opakowań, czas, w jakim to następowało, czyli np. czy do naruszenia przepisów doszło w sposób świadomy i zamierzony, czy przypadkiem, oraz fakt, czy do naruszenia przepisów dochodziło w przeszłości.

Przepis ma utrudnić dostęp do leków z pseudoefedryną, kodeiną i dekstrometorfanem odurzającej się młodzieży i producentom narkotyków. Substancje te służą bowiem do produkcji środków odurzających, m.in. metamfetaminy. Według informacji policji z opakowań leków z pseudoefedryną zakupionych w Polsce efedrynę odzyskują producenci metamfetaminy m.in. z Czech. Według śledczych Polacy wyspecjalizowali się w dostarczaniu leków z pseudoefedryną czeskim producentom. Niektórzy zakładają apteki, w których sprzedają wyłącznie takie leki. Rekordowa apteka w ciągu roku sprzedała ich 960 tys. opakowań. W proceder zaangażowane bywają też hurtownie i pojedyncze osoby, tzw. słupy.

podstawa prawna: ustawa z 24 kwietnia 2015 r. DzU z 24 czerwca 2015 r., poz. 875

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem