Bolesne biopsje szpiku - co szpitale odpowiedziały Rzecznikowi Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta publikuje odpowiedzi dyrektorów szpitali na pytania o brak stosowania znieczulenia ogólnego podczas zabiegów punkcji lędźwiowej i biopsji szpiku u małych pacjentów.

Aktualizacja: 28.06.2017 14:18 Publikacja: 28.06.2017 12:21

Bolesne biopsje szpiku - co szpitale odpowiedziały Rzecznikowi Praw Pacjenta

Foto: Fotolia

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów siedmiu szpitali, które jak wynika z informacji medialnych, nie stosowały znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz biopsji szpiku. O opinię w tej sprawie Rzecznik zwrócił się też do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.

Sprawę jako pierwszy nagłośnił Polsat News. Potem temat podchwyciły inne media. Okazało się, że kilka szpitali w Polsce przeprowadza biopsje szpiku u dzieci chorych na białaczkę bez narkozy.  Zabieg polega na nakłuciu grubą igłą kości i pobraniu do strzykawki materiału do badania. Jest wyjątkowo bolesny, podobnie jak punkcja punkcja lędźwiowa. Miejscowe znieczulenie, stosowane w wielu szpitalach standardowo, nie zawsze działa. W efekcie dzieci krzyczą z bólu i  - przerażone - próbują uciekać.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów szpitali: Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach , Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu , Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Prawie wszyscy dyrektorzy szpitali już odpowiedzieli Rzecznikowi (niżej linki do odpowiedzi)

- Jeżeli uzyskane informacje  będą uprawdopodabniać naruszenia praw pacjenta, Rzecznik podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów - zapewnia RPP.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił również do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej z prośbą o odpowiedź na pytania m.in. o to, jakie znieczulenie powinno zostać zastosowane przy biopsji szpiku i trepanobiopsji u dzieci i czy istnieją konkretne zalecenia lub wytyczne w tej kwestii.

Odpowiedź z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - PDF 1,43 MB

Odpowiedź z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - PDF 10,8 MB

Odpowiedź z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu - PDF 635 KB

Odpowiedź z Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - PDF 728 KB

Odpowiedź z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie - PDF 9,71 MB

W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje