Reklama
Rozwiń

Eksperci idą do sądu po zaległe wynagrodzenia

Coraz częściej sądy przyznają rację biegłym upominającym się o pieniądze za wydane opinie. Zdarza się, że czekają na nie miesiącami, a nawet latami

Aktualizacja: 26.10.2009 07:00 Publikacja: 26.10.2009 05:30

Eksperci idą do sądu po zaległe wynagrodzenia

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Biegły z Wrocławia, który ostatnio upomniał się o zaległe wynagrodzenie – blisko 13 tys. zł – jest wybitnym ekspertem od szacowania nieruchomości. Na brak zleceń nie mógł narzekać, a jednak na wypłatę wynagrodzenia w kilku sprawach czekał dwa lata. Potem poszedł do sądu. Co dziwne, w tym czasie sądy dawały mu kolejne zlecenia na opinie.

[srodtytul]Nie mają – nie płacą[/srodtytul]

– To nic nowego – mówi nam warszawski biegły Sławomir Gołębiewski. Opóźnione wypłaty, jego zdaniem, zdarzają się nagminnie. Często też sądy kwestionują wysokość rachunków wystawianych przez biegłych – twierdzi.

Powód? Sądy nie mają pieniędzy, szczególnie kiedy zbliża się koniec roku.

– W mojej ponaddwudziestoletniej karierze biegłego w sprawach wypadkowych, a przygotowywałem opinie dla sądów w całym kraju, kilkakrotnie musiałem się odwoływać do sądu wyższej instancji o wypłatę wynagrodzenia – mówi „Rz” Gołębiewski.

Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

– Najwyraźniej zależy to od sądu czy prokuratury – twierdzi Romuald Tomczyk, prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Ekonomicznych. I przyznaje, że sam nie ma problemu z wypłatą wynagrodzeń.

– Prokuratura Apelacyjna w Katowicach, dla której najczęściej pracuję, reguluje rachunki w ciągu miesiąca, czasem dwóch – informuje. Dodaje jednak, że w trakcie zjazdów biegłych wielokrotnie słyszał narzekania na zaległości w wypłacie wynagrodzeń.

[srodtytul]To przez VAT[/srodtytul]

Poznański sędzia Bartłomiej Przymusiński orzeka w sprawach gospodarczych.

– Nie słyszałem o opóźnieniach w wypłacie wynagrodzeń, ale pod koniec roku, kiedy pieniądze się kończą, może się tak zdarzyć – twierdzi. W sprawach, w których on orzeka, pieniądze dla biegłych pochodzą z zaliczek wpłacanych przez strony. Gorzej jest np. w sprawach karnych.

[b]Powodem opóźnień lub wręcz braku wypłat może być też niejasna sytuacja biegłych, jeśli chodzi o VAT od ich wynagrodzenia. [/b] Problem pojawił się w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2008 r. Uznał on wówczas, że chociaż biegli działają na zlecenie sądu, sami ponoszą odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Mają więc płacić VAT. Niektóre sądy wypłacają dziś biegłym całą kwotę – z podatkiem. Inne bez niego. Wówczas od przyznanego wynagrodzenia biegły sam płaci VAT, tak więc zarabia mniej.

Problem rozwiązać ma nowela przepisów o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. W kwietniu przygotowali ją senatorowie. Jest gotowa do uchwalenia. Kiedy to nastąpi, sądy będą wypłacać biegłym wynagrodzenie podwyższone o VAT.

[ramka][b]Wsparcie specjalistów[/b]

? 24 tys. – tylu biegłych widnieje dziś na listach prezesów sądów okręgowych.

? Swoją funkcję sprawują przez pięć lat, a przed objęciem funkcji składają ślubowanie.

? Biegły nie może odmówić wykonania czynności zleconych przez sąd czy prokuraturę należących do jego obowiązków w okręgu sądu, w którym został ustanowiony.

? Nadzór nad biegłymi sprawuje prezes sądu.

? Najwięcej mamy ekspertów nauk medycznych, techniki samochodowej i ruchu drogowego, wyceny nieruchomości, księgowości, finansów i badań kryminalistycznych, – najmniej z filatelistyki, płetwonurkowania, akustyki, antropologii, kostiumologii i kynologii.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/10/26/eksperci-ida-do-sadu-po-zalegle-wynagrodzenia/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Biegły z Wrocławia, który ostatnio upomniał się o zaległe wynagrodzenie – blisko 13 tys. zł – jest wybitnym ekspertem od szacowania nieruchomości. Na brak zleceń nie mógł narzekać, a jednak na wypłatę wynagrodzenia w kilku sprawach czekał dwa lata. Potem poszedł do sądu. Co dziwne, w tym czasie sądy dawały mu kolejne zlecenia na opinie.

[srodtytul]Nie mają – nie płacą[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany